Nakon napuštanja hotela „More Di Cuna“ treba se vratiti na hodočasničku stazu koja odmah vodi po makadamskom putu, prolazi kroz niz polja zasijanih žitaricama i djetelinom, sve dok ne dođe do prvog mjesta na ovoj hodočasničkoj ruti, do Isola d'Arbiae.
Isola d'Arbia je selo u regiji Toskana koje ima 909 stanovnika. Ime Isola (otok) je dobilo zbog položaja, koji se nalazi na ravnici između rijeka Arbia i Tressa. Najznačajniji sakralni spomenik je mala romanička crkva posvećena Svetoj Hilary, koja se nalazi u središtu sela.
Kroz ovo selo hodočasnička staza je slabije označena i treba se usredotočiti na njeno slijeđenje. Nakon uspješnog prolaska kroz ovo selo, hodočasnička staza vodi po građenom pješačkom putu, koji je odvojen od prometnice i jednostavan za snalaženje. Na kraju građenog pješačkog puta slijedi jedan laganiji uspon i nastavak pješačenja po makadamskoj cesti sve do table koja označava područje grada Siene.
Siena je grad i sjedište istoimene provincije u talijanskoj regiji Toskani (tal. Toscana) u središnjoj Italiji. To je grad neobično bogate kulturne prošlosti, zbog tog je pod zaštitom UNESCO-a, kao svjetska baština čovječanstva.
Prvo naselje osnovali su Etruščani (900 p. n. e. - 400 p. n. e.), lokalno pleme zvano - Saina. Etruščani su bili napredna kultura, svojim sustavima navodnjavanja promijenili su lice centralne Italije, i učinili plodnim i obradivom velike površine dotad neplodne zemlje. Gradili su i dobro utvrđana naselja, obično na uzvisinama.
Najvažnije znamenitosti Siene su:
- Piazza del Campo je gradski trg u obliku školjke izgrađen na mjestu negdašnjeg rimskog kazališta. Na njemu se nalazi gradska vijećnica (Palazzo Pubblico) i Torre del Mangia (visok 102 m), a poznat je po godišnjoj konjskoj utrci (Palio) u kojoj se natječu predstavnici svake gradske četvrti, još od srednjeg vijeka. U Palazzo Pubblico nalazi se muzej umjetnosti koji posjeduje slavni ciklus fresaka „Učinci dobre i loše vlasti“ (Ambrogio Lorenzetti), ali i neke od najboljih fresaka Simonea Martinia i P. Lorenzettija. Fontana na trgu (Fonte Gaia), izgrađena 1419. god., ima oblik plitkog bazena čiji su zidovi ispunjeni alegorijskim reljefima Gospe, te mitoloških i kršćanskih vrlina.
- Sienska katedrala (Duomo di Siena), započeta u 12. stoljeću, jedan je od velikih primjera talijanske romaničko-gotičke arhitekture. Njena glavna fasada je dovršena 1380. god.. Neobično je postavljena u osi sjever-jug (od tada uobičajene osi istok-zapad). To je zato što je izvorno trebala biti najveća katedrala na svijetu, ali je nakon završetka transepta (osi sjever-jug) nestalo novaca i transept je pretvoren u glavni brod (arhitektura). Unutra se nalazi slavna gotička propovjedanica (Nicola Pisano), a u sakristiji izvanredno očuvane renesansne freske (Ghirlandaio). Ispod kupolekrstionicu su u 15. st. uresili mnogi slavni kipari (Donatello, Lorenzo Ghiberti, Jacoopo della Quercia). U Muzeju katedrale (Museo dell\'Opera del Duomo) nalazi se slavna Maesta (Duccio) i druge slike sienskih majstora.
- Sveučilište u Sieni, osnovano 1203. god., slavno je po studijima prava i medicine i danas ima značajnu ulogu među talijanskim sveučilištima.
Kada se napusti grad Siena, hodočasnička staza u poočetku nastavlja po makadamskoj cesti koja krivuda po brežuljcima Toskane i s koje se otvaraju prekrasni vidici na cijelu okolicu. Ovdije treba skrenuti pažnju na uvjete koji vladaju na ostatku ove hodočasničke rute: Na njoj nema mogućnosti kupnje bilo kojih artikala potrebih hodočasniku. U selu Monteriggioni postoji česma s pitkom vodom i konjički klub koji može dati neke napitke i kavu. Hrane na ovom mjestu nema a ono se nalazi oko 10 km od grada Siene.
Hodočasnička staza nakon grada Siene, napušta gole toskanske brežuljke i nastavlja po dijametralno suprotnom krajoliku. Naime, na obzoru počinju dominirati šumarci da bi nakon nekog vremena i hodočasnička staza nastavila po planinarskom putu, koji povremeno vodi kroz šumu hrasta sladunca i visoke makije. Na ovom dijelu se može jako lijepo vidjeti ljepota ove talijanske regije. Na ovom dijelu hodočasničke rute prvi grad u koji se stiže je Monteriggioni te opatija „Abbadia a Isola“ i dvorac „Castel Petraia“.
Monteriggioni je srednjovjekovni utvrđeni grad, koji se nalazi na prirodnom brežuljku, izgrađen od strane Sienese od 1214. do 1219. godine, kao crta bojišnice u ratu protiv Firence. Tijekom sukoba između Siene i Firence u srednjem vijeku, grad je strateški postavljen kao obrambena utvrda.
Glavne znamenitosti ovoga grada su: Piazza Roma; Kružne zidine, koje slijede prirodne konture brda i koje su duge 570 metara, i koje su građene između 1213. i 1219. godine. Zidine imaju 14 tornjeva i dvoja vrata Porta Fiorentina okrenuta prema Firenci i Porta Romana okrenuta prema Rimu. Glavna ulica unutar zidina povezuje ova dvoja vrata gotovo u ravnoj liniji.
Glavnim trgom (Piazza Roma) dominira romanička crkva s jednostavnom, običnom fasadom. Ostale kuće koje gledaju licem na glavni trg, građene su u renesansnom stilu (nekad su bile u vlasništvu lokalnih plemića, vlastele i bogatih trgovaca).
Ostale znamenitosti grada su: Badia of Santi Salvatore e Cirino, romanička opatija iz sredine 12. stoljeća; Romanička crkva San Lorenzo Colle Ciupi; Romaničko-gotički samostan San Leonardo al Lago i Villa Santa Colomba.
Abbadia a Isola je opatije na otoku koja je osnovana 1001. godine od strane grofice Ave, kćeri grofa Ildebrando Zenobiusa, uz hodočasnički put Via Francigena.
Castel Petraia je šarmantna povijesna rezidencija u središtu Toskane, koji je sada ugostiteljski objekt, a u kojem se može provesti odmor koji je mješavina magične atmosfere prošlosti s modernom udobnosti. Dvorac, odnosno srednjovjekovno selo, vinarija i vinogradi, čine ga „Vinskim Resortom“.
Pieve a Elsa je bila stara crkva, koje više nema, a nalazila se u gradu Colle di Val d\'Elsa, u blizini današnjeg grada Gracciano. Crkva je bila smještena na hodočasničkom putu Via Francigena. Neposredno prije ovog mjesta je hotel „Il Pietreto“ u kojem se može prenoćiti. Cijena smještaja iznosi 94 Eura za dvokrevetnu sobu.
Albumi sa slikama
Statistika i pregled dionice
Vrijeme trajanja:
11 h 40 min
Visina polazišta:
171 m
Visina odredišta:
150 m
Minimalna visina:
150 m
Maksimalna visina:
348 m
Uk. vis. raz. uspona:
920 m
Uk. vis. raz. silaska:
941 m
Ukupna duljina:
45.8 km
Prosječni nagib:
4 %
Utrošak energije:
24651 kJ
Zahtjevnost dionice:
Srednje teška
Markacija dionice:
Loša
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli dionicu
Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu dionicu.