Iz svratišta u O'Cebreiru treba slijediti hodočasničku rutu, po kojoj se nakon prijeđenih približno 3 km, stiže u selo Linares. U ovom selu je mala crkvica iz 12. stoljeća (Iglesia de San Esteban), pa ako se ima vremena treba je posjetiti. Iz ove crkvice treba se popeti na brdo Alto de San Roque na kojem se nalazi brončani kip hodočasnika. U nastavku hodočasnička ruta vodi pored ceste sve do mjesta Hospital de la Condesa, u kojem se može posjetiti crkva iz 12. stoljeća (Iglesia de Hospital), a koja je renovirana u 1960-tim godinama. Hodočasnička ruta nastavlja pored svratišta do izlaska na cestu, nakon toga nastavlja cestom sve do smjerokaza za Sarbugos. Tu treba skrenuti desno a ruta nastavlja kroz zaselke Padornelo a nakon njega kroz Ermita de San Oxan, od kojeg započinje malo oštriji spust u selo Alto do Poio. U ovom mjestu, pored kafića, treba izabrati cestu desno a hodočasnička ruta vodi paralelno s njom sve do sela Fonfría. Dalje, treba proći kroz selo glavnom ulicom, a na njegovom kraju treba nastaviti rutom omeđenom drvoredom a na njegovom kraju, treba skrenuti desno u Biduedo. Iz ovog mjesta slijedi kontinuirani spust nizbrdo sve do grada Triacastela. Ruta prolazi kroz sela Fillobal i Ramil, a vodi kroz drvored hrastova i kestena.

Triacastela je dobilo ima po tri utvrde koje su nekoć tu stajale. Na to podsjeća toranj crkve iz 18. stoljeća (Iglesia de Santiago), na kojem su izrezbarene tri utvrde. Kamen za crkvu je uziman iz istog kamenoloma iz kojeg je uziman kamen za katedralu Svetog Jakova u Santiagu. Kamen su donosili hodočasnici pa su im u to ime, u gradu,  podigli spomenik. Danas je ovo mjesto živo s puno kafića, trgovina i restorana, kao i puno različitih mogućnosti smještaja.

Kroz grad treba slijediti hodočasničke markacije a na kraju grada postoji mogućnost izbora dviju ruta koje vode za Sarriju. Ovdje će biti opisan kraći put. Duži ima smisla ako se želi u mjestu Samos vidjeti samostan (Monasterio de Samos), koji ima dugu povijest i dobro je očuvan. Kraća ruta ostaje na glavnoj cesti, te za približno 2 km skreće lijevo i nastavlja uz cestu do sela Balsa, a prolazi pored crkve (Iglesia de Nuestra Señora de las Nieves), koju je vrijedno posjetiti ako se ima vremena. Nakon ovog mjesta hodočasnička ruta nastavlja kroz šumovitu dolinu kroz koju teče rijeka (Río Valdeoscuro), sve do ponovnog izlaska na glavnu cestu, na mjestu pored česme za vodu. U nastavku ruta vodi uz cestu polagano se uspinjući do mjesta San Xil, zatim i dalje nastavlja uz  Alto do Riocabo, koji nudi jako lijepe vidike na okolne Galicijske brežuljke, dok ne dođe u selo Montán a nakon njega i do crkve (Iglesia de Santa María). Hodočasnička ruta i dalje slijedi glavnu prometnicu prolazi kroz selo Furela, a nakon njga kroz zaselak Pintin, pa kroz selo Calvor i konačno stiže u selo Aquida u kojem se ova ruta spaja na onu koja vodi kroz mjesto Samos, pa dalje nastavljaju zajedno do Sarrije. 

Nakon sela Aquida, hodočasnička ruta i dalje ide paralelno s glavnom cestom, stiže u San Mamed del Camino, nastavlja kroz njega glavnom ulicom, prolazi pored kampa koji iznajmljuje šatore a ima kafić i restoran, da bi na kraju dovela do sela Vigo de Sarria. U njemu se slijedi glavna ulica do mosta Puente Ribeira iznad Río Sarria, treba prijeći most pa skrenuti desno i popeti se po granitnoj skalinadi (Escalinata Maior) u ulicu Rua Maior. Nakon toga treba nastaviti cestom LU-5602 do grada Sarrije.

Sarrija je utemeljena za vrijeme vladavine posljednjeg kralja Leóna, Alfonsa IX, u 13. stoljeću. On je umro kao hodočasnik na hodočašću za Satiago 1230. godine. Grad je postao nezaobilazno mjesto na hodočasničkom putu za Santiago, a u njemu je izgrađeno nekoliko crkava, samostana i kapela, kao i sedam hodočasničkih bolnica. Na ulazu u grad je u 13. stoljeću izgrađen samostan (Convento de la Magdalena) koji je služio kao konačište. Tu je također, u 13. stoljeću izgrađena gotička crkva (Iglesia de San Salvador) koja ima vrlo lijepa reljefna vrata, a pored nje je zgrada Županijskog suda, koja je do sredine 19. stoljeća bila bolnica. Najljepša ulica u gradu Rua Maior, vodi uz rijeku koja teče kroz središte starog grada,  sve do mjesta srušenog dvorca Fortaleza de Sarria. Kula ovog dvorca je još uvjek sačuvana i vrijedi je posjetiti. U Sarriji ima puno mogućnosti smještaja od hotela i hostela pa do svratišta. Spavanje treba rezervirati unaprijed jer dosta hodočasnika započinje svoje hodočašće baš u ovom gradu, pa je uvjek malo gužva. O tome treba voditi računa.

Što treba vidjeti na ovoj dionici:

  • Convento de la Magdalena – Samostan iz 13. stoljeća – Sarria
  • Iglesia de San Salvador – Gotička crkva iz 13. stoljeća – Sarria
  • Iglesia de Santiago – Crkva iz 18. stoljeća – Triacastela
  • Iglesia de San Esteban – Crkva iz 12. stoljeća - Linares

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu dionicu.

Statistika i pregled dionice

Vrijeme trajanja:

09 h 34 min

Visina polazišta:

1292 m

Visina odredišta:

452 m

Minimalna visina:

426 m

Maksimalna visina:

1351 m

Uk. vis. raz. uspona:

946 m

Uk. vis. raz. silaska:

1785 m

Ukupna duljina:

39.2 km

Prosječni nagib:

8 %

Utrošak energije:

20206 kJ

Zahtjevnost dionice:

Srednje teška

Markacija dionice:

Dobra

Visinski graf dionice
Graf puta dionice

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli dionicu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila