Od Albissola Marine do grada Savone vodi lijepa šetnica uz more. Snalaženje na ovom dijelu hodočasničke rute je jednostavno i gotovo da se ne može pogriješiti. Pogledi sa ovog dijela su  lijepi a pješačenje je ugodno i inspitrativno.

Savona je grad u severozapadnoj Italiji. Grad je središte istoimene Provincije Savona u okviru talijanske regije Ligurija. Savona je bla jedano od glavnih centara talijanske industrije željeza, brodogradnje, željezničkih radionica, inženjeringa i ljevaonica mjedi. Jedan od najslavnijih bivših stanovnika Savone bio je moreplovac Kristofor Kolumbo kojeg povezuju sa nekoliko mjesta u Liguriji.

Područje ovoga grada je naseljeno od antičkog doba sa ligurskim plemenima. Pod Rimski utjecaj dolazi 180. godine prije Krista.

Glavne kulturne znamenitosti ovoga grada su: Cattedrale dell\'Assunta (katedrala Assunta); Cappella Sistine (Sikstinska kapela), koja je sagrađena uz katedralu 1480-1483; Crkva Nostra Signora di Castello (crkva Gospe od dvorca); Svetište Nostra Signora della Misericordia (svetište Gospe od milosrđa), kao sakralni spomenici i dvorci i tvrđave: Torre Leon Pancaldo (Leon Pancaldo Tower), sagrađena u 14. stoljeću, koji je poznat kao „Torretta“, i simbol je ovoga grada; Torre del Brandale (Dvorac Brandale), poznat kao Campanassa; te tornjevi Corsi i Riario.

Kroz grad Savonu također vodi šetnica uz more koja se mjestimično prekida jer su joj neki objekti na putu. Kada se napusti ovaj grad na hodočasničkoj stazi ostaje sve isto: lijepa šetnica uz more i jednostavno i lagano pješačenje sve dok se ne dođe u grad Vado Ligure.

Vado Ligure je talijanski grad od 8170 stanovnika u pokrajini Savona u Liguriji. Ovaj grad je nastao oko rimskog vojnog logora u 2 stoljeću prije Krista.

Ovaj drevni grad obiluje spomenicima i znamenitostima među kojima se posebno ističu: Župna crkva Svetog Ivana Batistana koja je izgrađena u 18. stoljeću u baroknom stilu i Utvrde: San Lorenzo i Santo Stefano.

I ovaj grad je izgradio lijepu šetnicu uz more po kojoj se prolazi kroz njega. Na izlasku iz ovog grada započinje jedini uspon na ovoj hodočasničkoj ruti. Ovaj uspon vodi po slijepoj prometnici koja je duga 3 km i vodi do nekadašnjeg kamenoloma a sada do odlagališta smeća pa na njemu treba pripaziti na kamione koji dovoze otpad. Odmah kada se krene u ovaj uspon hodočasnička staza skrene na građenu pješačku stazu koja vodi u selo, nastavlja kroz selo i ponovno se vraća na ovu cestu.

Do prijevoja i najviše točke ovog uspona vodi asfaltna cesta a nakon njega hodočasnička staza silazi u početku na makadamski put i ubrzo nakon toga na pješačku stazu. Sa ovog dijela se otvaraju prekrasni vidici na okolna primorska mjesta kao i na sam Ligurski zaljev. Ovaj dio hodočasničke rute najvećim dijelom vodi kroz šumu visoke makije koju povremeno zamjenjuje golet i takva je situacija sve dok se ne dođe u grad Spotorno.

Kao alternativa ovom usponu može se nastaviti uz cestu Via Aurelija uz koju je gotovo u potpunosti izgrađena šetnica a sama cesta vodi uz more. Ova opcija je nešto duža ali na njoj nema uspona.

Spotorno je grad od 3886 stanovnika u pokrajini Savona u Liguriji. Povijesna jezgra Spotornoa je zadržla stari izgled tipičnog Ligurijskog ribarskog mjesta. Ima dosta lijepih vrtova i „beach“ klubova koji se nalaze uzduž dva kilometra duge pješčane plaže. Ovaj grad je poznat po upečatljivom zalasku sunca, ako se nađete u njemu u to vrijeme, nemojte to propustiti.

Spomenici kulture i znamenitosti ovog grada su: Župna crkva Santissima Annunziata u povijesnom dijelu grada; Oratorio della Santissima Annunziata, dom bratstvo istog imena i Oratorio di Santa Caterina.

Kroz Sportorno se prolazi ulicom u kojoj se odvija ulična trgovina pa se može kupiti lažna roba, satovi i domaća hrana. Tu se mogu probati domaći proizvodi bilo da se radi o suhom mesu i siru ili o voću i povrću. Kroz ovaj grad je također izgrađena šetnica uz more pa ako se ne želi proći ovim vašarom, može se proći po njoj.

Nakon napuštanja ovog grada, hodočasnička staza se vraća u zagrljaj Via Aurelije uz koju je izgrađena pješačka staza koja je sigurnosnom ogradom odvojena od nje, pa je pješačenje sigurno i jedino ga ometa buka sa ceste. Takva situacija na hodočasničkoj ruti je sve do grada Noli.

Noli je talijanski grad od 2797 stanovnika u pokrajini Savona u Liguriji. Od 1192. do 1797. bio je glavni grad istoimene republike.

Republika Noli je bila srednjovjekovna država na obali Ligurskog mora. Postojala je od 1192. do 1797. godine. Bila je jedna od manjih talijanskih Pomorskih republika. Obuhvaćala je komunu Noli te nekoliko obližnjih posjeda, među ostalima komune Spotorno, Orco Feglino, Mallare, Vado Ligure i otočić Bergeggi.

Glavni je grad bio Noli. Jezici kojima se govorilo bili su ligurski i latinski. Po obliku vladavine bila je oligarška republika. Organi vlasti bili su podestat (Podestà), Vijeće konzula (Consiglio dei Consoli) i Vijeće glava kuće (Consiglio dei Capi di casa). Svetac zaštitnik bio je sveti Eugen. Plaćalo se genovskom valutom. Glavne gospodarske grane bile su trgovina, ribarstvo i maslinarstvo, proizvodnja stakla i ratnih brodova.

U 18. stoljeću imala je 1534 stanovnika, od čega je 1050 stanovnika bilo u gradu, a ostalo u dva planinska gradića, Tosse 184 i Vozeu 300.

Republika je nastala 7. kolovoza 1192. godine dekretom svetog rimskog cara i kralja Sicilije Henrika VI. Prestala je postojati 2. prosinca 1797. godine, kad je pripojena Ligurskoj Republici tijekom Napoleonovog pohoda na Italiju. Republiku se pokušalo obnoviti 1814. godine. Obnovljena republika bila je vrlo kratka vijeka. Pripojena je Kraljevini Sardiniji iste godine.

Najznačajnije od niza spomenika i znamenitosti treba spomenuti Stari grad, gradska palača i toranj. U najužem povijesnom cestru nalazi se katedrala posvećena Svetom Petru koja datira iz 13. stoljeća.

Kada se napusti mjesto Noli kroz koje također vodi šetnica uz more, kod oznake da se napušta ovo mjesto, prestaje šetnica i pješačenje treba nastaviti po Via Aureliji po kojoj je gotovo uvijek intenzivan promet. Ovakva je situacija na hodočasničkoj ruti slijedeća 3 km, odnosno sve dok se ne dođe do gradića Vangotti. Hodočasnička staza vodi po cesti koja je na ovom dijelu dosta uska i prolazi kroz tri tunela pa pješačenje po ovom dijelu traži punu koncentraciju i oprez.

U nastavku nakon napuštanja mjesta Vangotti hodočasnička staza malo vodi po odvojenoj pješačkoj stazi uz Via Aureliju a malo po šetnici uz more. Na tom dijelu se prolazi kroz mjesto Fontana San Donato dok se konačno ne stigne u grad Finale Ligure.

Finale Ligure je talijanski grad od 11706 stanovnika u pokrajini Savona u Liguriji. Finale se nalazi u zapadnoj Liguriji, graniči na istoku s Capo Noli, na zapadu rtom Caprazoppa, na sjeveru podnožjem Ligurskih Alpa, južno sa Ligurskim morem.

Između mjesta Finale Ligure i Borgio Varezzi izgrađena je šetnica uz morre koja je široka i na kojoj ima niz objekata naročito kada se prolazi kroz ove gradove.

Borgio Varezzi je talijanski grad od 2320 stanovnika u pokrajini Savona u Liguriji. Općinsko središte nalazi se u zaseoku Borgio. Grad je smješten u neposrednoj blizini obale između gradova Finale Ligure, na istoku, i Pietra Ligure na zapadu.

Najznačajniji spomenik sakralne arhitekture u ovom gradu je župna crkva svetog Petra na glavnom gradskom trgu. Crkva je izgrađena na ruševinama drevnog dvorca burgum Albinganeum, a građena je od 1789.  do 1808. godine.

Nakon Borgio Varezzia do grada Pietra Ligure također je šetnica uz more koja čini pješačenje jednostavnim i sigurnim.

Pietra Ligure je talijanski grad od 8883 stanovnika u pokrajini Savona u Liguriji. Pietra Ligure je karakteristični primorski grad i proteže se uz obalu oko šest kilometara, između gradova Borgio Verezzi i Loano. Njegova obala je niska i šljunkovita. U zaleđu ovog grada je Monte Carmo di Loano (1389 m), koji je prvi veliki vrh u Ligurskim Alpama.

Najznačajniji spomenik sakralna arhitekture u ovom gradu je Bazilika Svetog Nikole koja se nalazi u njegovoj povijesnoj jezgri.

Kada se napusti grad Final Ligure hodočasnička staza prolazi kroz mjesta: Ranzi Pietra i San Libera prije nego signe do krajnjeg odredišta ove hodočasničke dionice, do grada Loana. Na ovom dijelu se također pješači uz Via Aureliju po pješačkoj stazi i djelomično po šetnici uz more. Kada se prolazi ovim prostorima dobiva se dojam da je to jedna jedinstvena gradska cjelina, jer se neprestano nalazite u urbanom području.

Loano je grad i općinsko središte u provinciji Savone u talijanskoj regiji Liguria, koji se nalazi oko 60 km jugozapadno od Genove i oko 30 km jugozapadno od Savone. Na dan 31. prosinca 2010. godine, imao je populaciju od 12034 stanovnika.

Grad je smješten na pola puta između Genove i Francuske granice, na Rivieri delle Palme. Loano, sa svojom klimom i po svojim prekrasnim krajolicima, je idealno odredište za ljetni odmor i za zimske praznike. Na brežuljku Costino Monte Carmelo, drevno srednjovjekovno selo Castle Doria, dominira nad Loanom. Grad se razvijao oko sela na obali, ulice i građevine odražavaju tipičnu primorsku arhitekturu, sa uskim uličicama i fasadama koje gledaju na more.

Prenoćiti se može u hotelu „La Pergola“, koji se nalazi u ulici Via Calatafimi 24, po cijeni od 70 Eura za dvokrevetnu sobu.

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu dionicu.

Statistika i pregled dionice

Vrijeme trajanja:

08 h 43 min

Visina polazišta:

3 m

Visina odredišta:

4 m

Minimalna visina:

2 m

Maksimalna visina:

235 m

Uk. vis. raz. uspona:

460 m

Uk. vis. raz. silaska:

505 m

Ukupna duljina:

40 km

Prosječni nagib:

3 %

Utrošak energije:

18412 kJ

Zahtjevnost dionice:

Lagana

Markacija dionice:

Dobra

Visinski graf dionice
Graf puta dionice

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli dionicu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila