Kada se napusti grad Loano hodočasnička staza slijedi cestu Via Aurelija i najprije prolazi kroz grad Borghetto Santo Spirito koji je u naravi spojen sa Loanom. Na ovom dijelu hodočasničke rute nema ljepote pješačenja jer hodočasničkam staza vodi uz prometnu cestu Via Aurelija a uz nju nema nogostupa a mjestimično je i jako uska, što iziskuje od pješaka maksimalan oprez a samim tim se umanjuje i ljepota pješačenja.

Borghetto Santo Spirito je talijanski grad od 5130 stanovnika u pokrajini Savona u Liguriji. Područje grada Borghetto Santo Spirito, nalazi se uz padine brda Piccaro (281 m), u blizini ušća potoka Varatella, na Rivieri delle Palme.

Spomenici i znamenitosti ovoga grada su: Crkva San Matteo u povijesnom centru Borghetto Crkva je sagrađena u sedamnaestom stoljeću, sa zvonikom u baroknom stilu; Župno-Svetište Antuna Padovanskog, koje je sagrađeno 70-tih godina dvadesetog stoljeća; Kapela Gospe od Anđela i Dvorac Borelli.

Kada se prođe grad Borghetto Santo Spirito do grada Cariale na hodočasničkoj stazi se ništa ne mijenja i ostaju isti uvjeti koji su vladali i do ovog grada. Na ovom dijelu hodočasničke rute može nse zamjetiti da ima jako puno staklenika i plastenika u kojima se proizvodi povrće pa to mijenja sliku Ligurske Rivijere na kojoj se misli da stanovnici žive samo od turizma.

Malo prije ulaska u grad Ceriale hodočasnička staza se otrgne iz zagrljaja Via Aurelije i skreće na lokalnu slaboprometnu asfaltnu prometnicu po kojoj stiže do spomenutog grada.

Ceriale je grad i općina u provinciji Savone u talijanskoj regiji Liguria, koji se nalazi oko 70 km jugozapadno od Genove i oko 30 km jugozapadno od Savone. Na dan 31. prosinca 2004. godine, imao je 5765 stanovnika. Ovaj grad se nalazi na rivijeri Ponente, istočno od Albenga, na padinama brda Croce, koje ima nadmorsku visinu od 541 metar.

Najznačajnija znamenitost ovoga grada je župna crkva Svetog Ivana Krstitelja. Unutar crkve se nalazi križ neprocjenjive vrijednosti iz 16. stoljeća.

Nakon prolaska kroz grad Ceriale koji je također spojen sa prethodno spomenutim gradovima i nema se osjećaj da se ide iz jednog u drugi grad, hodočasnička staza vodi po lokalnoj cesti koja sastrane ima i nogostup pa je pješačenje jednostavno i opuštajuće, sve do grada Albenga. I na ovom dijelu hodočasničke rute ima jako puno staklenika i plastenika u kojima se također proizvodi provrće ali i cvijeće.

Albenga je grad i općina u provinciji Savone u Liguriji. Albenga ima nadimak „Grad stotinu tornjeva“. Ekonomija se uglavnom temelji na turizmu, lokalnoj trgovini i poljoprivredi.

Glavne znamenitosti ovoga grada su:

  • Katedrala Svetog Mihaela Arkanđela, koja stoji na temeljima ranokršćanske bazilike koja datira između 4. i 5. stoljeća, i koja ima fasadu sa tragovima transformacije od romanike do gotike.
  • Kapela Albenga je ranokršćanska krstionica koja datira iz 5. stoljeća.
  • Stara gradska vijećnica koja datira iz ranog 14. stoljeća, ona je doživjela nekoliko renoviranja tijekom godina prije nego što je  dobila svoj današnji izgled.
  • Stara Biskupska palača koja se nalazi u neposrednoj blizini krstionice, potječe iz 11. stoljeća, s portalom iz 13. stoljeća.
  • Dijecezanski muzej Albenga zauzima niz soba ukrašenih freskama, u njoj se nalaze umjetnička djela i otkrića iz iskopa katedrale.

Napuštanje ovog grada ide preko mosta sa kojeg se u pozadini lijepo vide Alpe koje su pod sniježnim pokrivačem. Odmah kada se prođe most, započinje uspon po poučnoj stazi Via Julija Augusta. Na prijevoju tog uspona napušta se uska asfaltna cesta i prelazi se na makadamski put. Na spomenutoj edukativnoj stazi ima niz panoa koji objašnjavaju pojedina mjesta na kojima se nalaze arheološki ostaci. Ova edukativna staza vodi sve do grada Alassio i na tom putu prolazi kroz sela Colombera i Regione Monti. Ovdje treba napomenuti da je spomenuta edukativna staza djelomično zatvorena zbog odrona kamenja ali je prolazak moguć za pješake.

Alassio je talijanski grad od 11004 stanovnika u pokrajini Savona u Liguriji. Značajniji spomenici kulture u ovom mjestu su: Sveučilišna crkva Svetog Ambrozija koja se nalazi u najstrožem centru Alassia. Ova crkva datira iz 11. stoljeća, Oratorij Svete Katarine Aleksandrijske, također u strogom centru Alassia, koji datira iz 16. stoljeća i crkva Santa Maria Immacolata.

Nakon grada Alessio dolazi se do gradića Barusio u kojem započinje jako oštar uspon na kojem se savladava oko 300 m visinske razlike po nagibu većem od 20 posto. Kada se završi sa spomenutim usponom hodočasnička staza nastavlja dalje po lokalnim cestama, spušta se do predgrađa grada Laigueglia.

Laigueglia je tihi tradicionalni gradić na obali zapadne Ligurije. Pješčana plaža u centru Laigueglie je odmah pored pristaništa, uz koju je izgrađena i šetnica. Istina je da zgrade uzduž šetnice nemaju neku veliku arhitektonsku važnost, to ne čini užitak ugodne šetnje ništa manje atraktivnim.

Ostatak povijesnog centra grada je uglavnom pješačka zona s nekoliko malih trgova u uskim ulicama.

Velika crkva posvećena Svetom Mateju dominira središtem Laiguegliae. Ova crkva je sagrađena u drugoj polovici 18. stoljeća u baroknom stilu. U crkvi se nalaze značajne slike od lokalnih umjetnika iz 16. i 17. stoljeća i mramorna fontana iz 16. stoljeća.

U susjedstvu ove crkve je Oratorij Santa Maria Maddalena, koji je izgrađen između 1616. i 1634. na istom mjestu gdje u šesnaestom stoljeću bilo sjedište bratovština Disciplinanti.

Još jedan zanimljiv spomenik je okrugla kula na rivi, koja je sagrađena u 16. stoljeću kako bi se obranio grad od napada gusara. Prvobitno su bile tri kule, ali su dvije srušene pa je sada ostala samo jedna.

Nakon ovog grada ponovno se malo uspinje i prolazi kroz sela Castello i San Giovanni, stalno vodeći po lokalnim slaboprometnim cestama, dok ne stigne u grad Pigna D\'Andora.

Pigna D\'Andora je talijanski grad od 7638 stanovnika u pokrajini Savona u Liguriji. Ovaj grad se nalazi u zapadnom dijelu rivijere, na administrativnoj granici s pokrajinom Imperia, između uvala Capo Mele (na istoku) i rta Mimosa (na zapadu), na ušću rijeke Merula koja teče kroz njega. Njegove se dva kilometra duge plaže smatraju jednim od najljepših u zapadnoj Liguriji.

Najznačajniji spomenici kulture i znamenitosti šire okoline ovoga grada su: Srednjovjekovna kula i romanička crkva Svetog Jakova i Filipa u selu Castello koje se nalazi neposredno prije ovoga grada i kroz njega prolazi hodočasnička staza, Rimski vodovod u središtu ovog grada i župna crkva posvećena Svetom Bartolomeu u istoimenoj selu, sa svojim visokim zvonikom od 56 metara koji je među najvišim u Liguriji. Kroz ovo selo također prolazi hodočasnička staza.

Kada se prođe kroz prethodno opisani grad, hodočasnička staza vodi oko 1,5 km uz prometnicu Via Aurelija, skreće s nje desno i u nastavku prolazi kroz sela Capo Cervo i Cervo a nakon njih i kroz grad San Bartolomeo al Mare, dok ne stigne na konačno odredište ove hodočasničke rute, u grad Diano Marina.

Diano Marina je grad i općina u pokrajini Imperia smješten na Ponentina rivijeri. Povijesno gledano, čini se da početci ovoga mjesta datiraju iz doba paleolitika.

Glavni ekonomski resurs Diano Marine je turizam, koji se odvija ljeti i u proljeće, što ovaj grad može zahvaliti blagoj klimi. Uz turizam značajna je i poljoprivredna djelatnost koja se obavlja u zaleđu, u kojem dominiraju plastenici namjenjeni uzgoju bosiljka, rajčice i cvijeća.

Uz navedene poljoprivredne kulture veliki značaj se pridaje uzgoju maslina i proizvodnji „Taggiasca“ maslinovog ulja, čija je visoka kvaliteta poznata u svijetu.

Palače i vile od velike povijesne vrijednosti uključuju: Palazzo del Parco, Palazzo Maglione i Villa Scarsella.

Nautička luka u Diano Marini se nalazi u samom centru grada i nudi siguran privez za brodove i jahte, u kojoj se mogu dobiti i manje servisne usluge.

Prenoćiti se može u Hotelu Sasso, koji se nalazi u ulici Via Biancheri 17, po cijeni od 42 Eura za dvokrevetnu sobu.

Dodatak: Nakon grada Alassio pješačenje se može nastaviti uz prometnicu Via Aureliju odnosno po izgrađenim šetnicama uz more sve do krajnjeg odredišta ove hodočasničke dionice. Na dijelovima rute koji vode uz Via Aureliju ili je pješačka staza odvojena od ceste sa zaštitnom ogradom ili vodi po zaustavnom traku, pa je pješačenje sigurno. Ako se odabere ova opcija onda se čitava ruta skraćuje za oko 4 km.

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu dionicu.

Statistika i pregled dionice

Vrijeme trajanja:

08 h 38 min

Visina polazišta:

8 m

Visina odredišta:

7 m

Minimalna visina:

2 m

Maksimalna visina:

290 m

Uk. vis. raz. uspona:

1167 m

Uk. vis. raz. silaska:

1167 m

Ukupna duljina:

39.6 km

Prosječni nagib:

6 %

Utrošak energije:

19797 kJ

Zahtjevnost dionice:

Srednje teška

Markacija dionice:

Dobra

Visinski graf dionice
Graf puta dionice

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli dionicu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila