Ova hodočasnička dionica najprije vodi kroz mjesto Azambuja do pješačkog mosta preko kojeg se prelazi preko željezničke pruge. Nakon prelaska spomenutog pješačkog mosta treba skrenuti lijevo i nastaviti cestom  N3-1 do mosta preko rijeke Tejo. Kada se prijeđe most preko rijeka Tejo skreće se lijevo na makadamsku cestu koja je u naravi kaldrma izvorne rimske ceste i koja vodi po nasipu uz nju, a nakon nekog vremena siđe s nasipa i nastavi sličnom cestom uz kanal za navodnjavanje. Takva je situacija sa hodočasničkom rutom sve do šestog kilometra ove hodočasničke dionice.

Na šestom kilometru, makadamska se križa sa asfaltiranom cestom i na tom križanju treba skrenuti lijevo i nastaviti po asfaltnoj cesti. Ova cesta je uska a po njoj se odvija dvosmjerni promet. Vozači ne mare za hodočasnike i voze dosta brzo. Uz njih na ovoj cesti ima i dosta poljoprivredne mehanizacije i treba biti jako oprezan i ne opuštati se.

Prvo selo u koje stiže hodočasnička staza na ovoj hodočasničkoj dionici je Reguengo. Prije ulaska u spomenuto selo hodočasnička staza se penje na nasip po kojem vodi makadamska cesta, a po kojem se odvija dvosmjerni promet. Na ovom dijelu treba biti posebno oprezan jer se ne može gotovo nigdje brzo skloniti bez posljedica. U ovom selu se nalazi i prvi Bar u kojem se može dobiti nešto za jelo i piće a selo je udaljeno 11,5 km od polazišta. U ljetnim mjesecima na ovom dijelu ove hodočasničke dionice, treba se osigurati sa dovoljno tekućine, jer hodočasnička staza vodi po otvorenom terenu na kojem gotovo da nema nikakve hladovine.

Nakon prolaska ovog sela, hodočasnička staza se spušta sa nasipa i vodi uz njega još uvijek uskom asfaltnom cestom po kojoj se odvija dvosmjerni promet a prolazi kroz slijedeća sela: Quinta Das Adélias, Mota de Frode, u kojima nije moguće snabdjevanje hodočasničkim potrebama, sve dok ne stigne u seloValada. U ovom selu ima nekoliko Barova, trgovina i pošta pa se može u njemu opskrbiti sa nedostajućim namirnicama. U slijedeća dva sela (Palmeira i Casal Fidalgo) nema išta što hodočasniku treba, pa je selo Morgado posljednje u kojem se može kupiti nešto u Baru, jer u slijedećim 16 km do Santaréma nema ništa. Prespavati se može u mjestu Morgad, ako za to ima potrebe.

Ovo područje nepreglednih navodnjavanih oranica je pogodno za uzgoj povrtnica. Za vrijeme radova u polju, na ovim makadamskim poljskim i lokalnim putovima ima jako puno traktora pa na njih treba obratiti pažnju. Na gotovo cijeloj ovoj dionici hoda se po otvorenim cestama bez hladovine što može biti jako naporno za vrijeme vrućih ljetnih dana.

Dobar dio ove dionice vodi pored stare kamene brane koja je izgrađena kao zaštita od plavljenja rijeke Tajo. U jednom dijelu ove brane, moguće je hodati pri samom vrhu s kojeg se pruža jako lijep vidik na rijeku Tajo.

Nakon sela Morgado, hodočasnička staza vodi po zemljanoj podlozi i vijuga između prostranih polja, i dalje uz nasip rijeke Tejo. Uz stazu se često prolazi pored obiteljskih gospodarstava koja su većinom napuštena i ostavljena da propadaju. Na ovom dijelu hodočasničke staze prolazi se samo pored nekoliko dobro održavanih obiteljskih gospodarstava koja unose život u ova beskrajna polja. Na poziciji koja je udaljena 26,3 km od polazišta, hodočasnička staza se odvaja od nasipa, skeće lijevo i nastavlja kroz plantaže vinove loze i povrtnica, sve do 29,5-tog kilometra. Na potonjoj poziciji se napušta široka maadamska cesta i skreće se lijevo na asfaltnu cestu koja vodi sve do Santaréma.

U gradu Santarému može se prespavati Hostelu Santarém, koji ima lijepe i ugodne sobe. U njemu ima dosta zajedničkih prostorija i to: dnevni boravak, kuhinja, veliko dvorište u kojem se može ručno oprati rublje, a ako se želi koristiti i stroj za pranje rublja i on je raspoloživ u jednoj dvorišnoj prostoriji. Vlasnik ovog hostela je Mario i on pruža uslugu prijevoza do hostela i sutra ujutro vraćanja na točku preuzimanja, a može ga se dobiti na tel.: (+351) 965 832 702. Uz ovaj hostel postoji i hodočasničko svratište i hotel Santarém koji ima 4 zvjezdice, pa se mogu zadovoljiti svi hodočasnički prohtjevi.

Santarém je karakteran grad i broji oko 30.000 stanovnika. Santarém ima slikovitu gradsku jezgru s nekoliko jako vrijednih spomenika, uključujući i najveću i najraznovrsniju grupu gotičkih crkava u Portugalu, od prijelaznog romaničko – gotičkog do kasno gotičkog razdoblja. Osim toga, ovaj grad ima lijepe primjere renesanse barokne arhitekture:

  • Stari dvorac Santaréma (Porta do Sol): Smješten na visokom obronku iznad rijeke Tejo od kojeg se pruža spektakularan pogled. Dio zidina i kula kaštela su još uvijek sačuvani.
  • Crkva svetog Ivana Alporão (Igreja de São João de Alporão): Izgrađen je između 12. i 13. stoljeća od strane štovatelja ovog sveca. Ova crkva je dobar primjer prijelaznog romaničko-gotičkog razdoblja arhitekture. U crkva se danas nalazi mali Arheološki muzej. Njegov najvažniji dio je blistava gotička grobnica Duarte de Menesesa, koji je poginuo u borbi u sjevernoj Africi 1465. godine.
  • Cabaças Tower (Torre das Cabaças): Drevni obrambena kula srednjovjekovnih gradskih zidina. Kuće muzej „vremena“ u kojoj je izložba o mjerenju vremena kroz stoljeća.
  • Fontana smokva (Fonte da Figueira): rijedak primjer fontane iz 14. stoljeća u Portugalu.
  • Samostan svete Klare (Convento de Santa Clara): ženski samostan iz 13. Stoljeća izgrađen u gotičkom stilu.
  • Samostan svetog Franje (Convento de São Francisco): Još jedan samostan iz 13. Stoljeća koji ima lijep gotički klaustar. Kralj Ferdinand I. je pokopan u njemu.
  • Crkva svetog Stjepana - popularno odredište među katolicima u svijetu iz 13. stoljeća.
  • Katedrala Santaréma: Izgrađen u 17. stoljeću u manirističkom stilu kao isusovačka   crkva.

Puno toga je nabrojano a hodočasnik nema toliko vremena da bi to sve posjetio. Ako se zaista želi posjetiti sve nabrojano, onda treba napraviti pauzu od jednog dana i uživati u ponuđenom kulturnom meniju.

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu dionicu.

Statistika i pregled dionice

Vrijeme trajanja:

08 h 07 min

Visina polazišta:

27 m

Visina odredišta:

112 m

Minimalna visina:

1 m

Maksimalna visina:

113 m

Uk. vis. raz. uspona:

494 m

Uk. vis. raz. silaska:

408 m

Ukupna duljina:

34.7 km

Prosječni nagib:

4 %

Utrošak energije:

17157 kJ

Zahtjevnost dionice:

Srednje teška

Markacija dionice:

Dobra

Visinski graf dionice
Graf puta dionice

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli dionicu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila