Izlazak iz Azofre je jednostavan, samo treba nastaviti ulicom Calle Mayor do kraja i tu skrenuti desno na lokalnu cestu  Lr-206 (Avenida de la Virgen de Valvanera) i s nje skrenuti lijevo nakon prijeđenih 50-tak metara na poljski put. Camino ruta dalje vodi preko polja zasijanih pretežno žitaricama dok vinograda ima sve manje. Sve je lijepo obrađeno i gotovo da nema zapuštenih zemljišta. Jako puno parcela se navodnjava. U poljima gotovo da i nema ljudi. Hodočasnička staza se dosta puta križa s drugim poljskim makadamskim putevima. Na dosta mjesta nedostaju markacije, pa je pomoć navigacijskog uređaja bila nenadoknadiva. Ovakvi pejsaži vas slijede sve do mjesta Cirueña. Ona je udaljena 9 km od Azofre i na tom putu se dobije 200 m visinske razlike. Ovo mjesto se nalazi na prijevoju i nakon njega ruta se počinje spuštati i tu izgubi 100 m visinske razlike. Prije ulaska u Cirueñu prolazi se pored velikog Golf igrališta i kompleksa vila izgrađenih oko njega (Rioja Alta Golf Club). Na većini vila stoji oglas da se prodaju. Okućnice oko vila većinom nisu održavane, pa to govori da se rijetko koriste. Ekonomska kriza je ostavila dosta traga što se dobro vidi i u ovom mondenom mjestu. Ako se ne želi penjati u ovo mjesto, može se i nastaviti izravno slijedeći cestu N120 u Santo Domingo. Prvoopisani put nakon Cirueñe vodi u Santo Domingo. I ovaj dio hodočasničke rute vodi preko žitnih i suncokretovih polja ali više nema vinograda, po poljskom makadamskom putu, sve do mjesta Santo Domingo.

Santo Domingo je osnovao ovaj grad 1044. godine, s nakanom da pomogne hodočasnicima na putu u Santiago de Compostela. Ovo mjesto je proglasio gradom Alfonso XI. 1334. godine. Katedrala (Catedral Santo Domingo de la Calzada) je izgrađena u centru mjesta, na središnjem trgu Plaza del Santo, sagrađena je 1158. godine. Slobodno se može popeti na toranj zvonika ove katedrale s kojeg se pruža nezaboravan pogled na grad i okolicu. U kavezu, u samoj katedrali, na povišenom mjestu u centralnoj lađi, je kokošinjac. U njemu se nalazi bijeli pijetao i kokoš. Pijetao je često raspjevan, pa se doima da je tu kokošinjac sa puno kokošiju. Kokošinjac služi kao podsjetnik na čudo koje se dogodilo kada su pečena kokoš i pijetao oživjeli da bi se dokazala nevinost nepravedno osuđenog mladića na smrt vješanjem, koje je on čudom preživio. Stara hodočasnička bolnica pored katedrale, koju je izvorno izgradio Santo Domingo, sada je pretvorena u impresivnan luksuzni Hotel (Parador – luksuzni hotel izgrađen u povijesno i arhitektonski značajnoj zgradi). Kuće u ulici Calle Mayor: Gradska vijećnica i Samostan posvećen Svetom Franji (Convento de San Francisco) su također glavne točke od interesa za posjetiti.  Grad ima veliki izbor trgovina, barova i restorana koji se nalazi uz ulice Calle Mayor i Paseo.

Izlazak iz Santo Dominga vodi preko višelučnog romaničkog mosta. Nakon mosta hodočasnička staza nastavlja kroz polje, stalno se vrti oko ceste N-120, ali vodi po poljskom makadamskom putu koji je ugodan za hodanje. Ovakva situacija na hodočasničkoj stazi, prati vas sve do mjesta Grañón. Ovo mjesto izgleda dosta zapušteno. Puno je oronulih fasada i zapuštenih kuća. Djeluje malo depresivno. Na ulici gotovo da i nema ljudi. Slijedeće selo nakon Grañóna je Redecilla Del Camino. Hodočasnička staza do ovog mjesta također vodi po poljskom makadamskom putu a samo mjesto izgeda jako zapušteno. Ista situacija je i kod slijedećih sela: Castildelgado, Viloria de Rioja, Villamayor Del Río. U svim ovim mjestima može se nabaviti hrana i popiti piće. Između sela Viloria de Rioja i Villamayor Del Río, hodočasnička staza se vrti oko ceste N120, a vodi po lokalnoj uskoj asfaltiranoj cesti. Nakon prolaska kroz selo Viloria de Rioja, hodočasnička staza nastavlja uskom asfaltnom cestom, stalno lagano nizbrdo, do regionalne ceste N-120. Dolaskom do te ceste treba skrenuti lijevo, i ići po njoj do sela Villamayor Del Río. 

Od spomenutih mjesta na ovoj ruti, Grañón ima svratište u kojem se navečer služi zajednička večera a spava se u spavaonicama na podu. Uz spomenuto on je i grad zidina. Nekada su u njemu bila dva samostana i hodočasnički hospicij. Na ostacima samostana napravljena je crkva Iglesia de San Juan Bautista.

Belorado je moderno pokrajinsko središte. Leži u dolini rijeke Río Tirón u podnožju planina.  Crkva iz 16. stoljeća (Iglesia de Santa María) sa njenim oltarima na kojima se prikazuje Svetog Jakova kao ubojicu Maura i kao hodočasnika. Uz crkvu se nalazi i svratište. Iza crkve se nalazi špilja koja je nekoć bila dom pustinjacima. Uz spomenutu, na trgu Plaza Mayor možete se vidjeti i crkva iz 18. stoljeća (Iglesia de San Pedro). Na periferiji grada je i samostan (Monasterio de Santa María de la Bretonera). Na trgu Plaza Mayor ima dosta restorana, trgovina i barova.

U njemu ima puno mogućnosti za prenoćiti od hotel i hostela do svratišta. U ovom slučaju spavanje je bilo u Casa Waslala. U njoj treba platiti spavanje 25 Eur-a a hodočasnička večera košta 12,5 Eura.

Što treba vidjeti na ovoj dionici:           

  • Katedrala Santo Domingo de la Calzada - mora se vidjeti kokošinjac u crkvi
  • Crkva i zvonik San Juan – Granon
  • Crkva Virgen de la Calle - Redecilla del Camino - 12. stoljeće romanička krstionica
  • Crkva Santa Maria - Belorado - 16. stoljeće kipovi Svetog Jakova kao ubojice Maura (Moor Slayera) i kao hodočasnika

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu dionicu.

Statistika i pregled dionice

Vrijeme trajanja:

08 h 04 min

Visina polazišta:

522 m

Visina odredišta:

778 m

Minimalna visina:

521 m

Maksimalna visina:

828 m

Uk. vis. raz. uspona:

908 m

Uk. vis. raz. silaska:

652 m

Ukupna duljina:

37.5 km

Prosječni nagib:

5 %

Utrošak energije:

17048 kJ

Zahtjevnost dionice:

Lagana

Markacija dionice:

Dobra

Visinski graf dionice
Graf puta dionice

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli dionicu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila