Na izlasku iz Caldas de Reis-a, treba prijeći preko srednjovjekovnog mosta koji premošćuje rijeku Rio Umia. Nakon prelaska rijeke hodočasnička ruta nastavlja polako uzbrdo, kroz šumu, po šumskom putu, do mjesta Santa Marina u kojem se nalazi jako lijepa romanička crkva. U nastavku, hodočasnička staza vodi kroz borovu šumu do vrha O Pino nakon kojeg slijedi kontinuirano spuštanje do gradića Padrón. Tijekom silaska prema gradiću Padrón, prolazi se pored crkve San Xulian koja datira iz 12. stoljeća. U gradić Padron ulazi se preko srednjovjekovnog mosta, a u njemu se nalazi lijepa romanička crkva i veliki samostan. Na ovom dijelu hodočasničke rute prolazi se kroz slijedeća sela i zaselke: Cruceiro, Gurgullón, Infesta i Aduana.

Prema legendi, učenici svetog Jakova su donijeli apostolovo mrtvo tijelo iz Jeruzalema u Padrón, a ono je nekoliko stoljeća kasnije preseljeno u šumu Libredón, na mjesto gdje je sagrađena današnja Katedrala svetog Jakova. To znači da tijelo nije misteriozno premješteno, danas bi svi hodočasnici hodočastili u Padrón umjesto u Santiago de Compostelu. Danas je gradić Padrón poznat po zelenoj ljutoj paprici ( „pementos de Padrón“) i piscima: Rosalía de Castro - majka Galicijske poezije i Camilo José Cela – Nobelova nagrada za Književnost.

Nakon gradića Padrón, hodočasnička ruta prolazi kroz manja sela:  Iria, Cambelas, Rueiro, Cambela i Loureiro dok ne stigne u selo A Esclavitude, u kojem se nalazi mjesna barokna crkva koja izgleda kao katedrala svetog Jakova u Santiagu de Composteli, u malom.

Malo dalje od spomenutog mjesta, na vrhu brijega Agro dos Monteiros, nalaze se ruševine dvorca Castro Lupario. Kamenitom stazom od spomenutog dvorca, penje se do vrha spomenutog brda, s kojeg se prvi put mogu vidjeti tornjevi katedrale svetog Jakova u Santiago de Composteli. Na tom dijelu hodočasničke rute prolazi se kroz slijedeća manja sela: Angueira de Suso, Areal, A Casalonga, Ameneiro, Milladoiro, i A Rocha Vella prije nego se stigne u Santiago de Compostelu.

Prema legendi, apostol Jakov donio je kršćanstvo na Iberski poluotok. Pogubljen je u Jeruzalemu 44. Godine. Njegovi posmrtni ostaci kasnije su vraćeni u Galiciju. Također prema legendi, posmrtne ostatke Svetog Jakova otkrio je 814. godine  pustinjak Pelayo, nakon vizije neobičnog svjetla na noćnom nebu. Biskup Teodemir iz Irije prepoznao je to kao čudo i javio kralju Alfonsu II. od Asturije i Galicije (791.-842.) koji je naredio da se na tom mjestu izgradi kapela. Izgradnja sadašnje katedrale počela je 1075. pod vladavinom Alfonsa VI Kastiljskog (1040.-1109.) i pokroviteljstvom biskupa Diega Peláeza. Gradnja je nekoliko puta prekidana, a prema Liber Sancti Iacobi posljednji kamen postavljen je 1122., no tada sigurno nije do kraja dovršena. Katedrala je posvećena 1128. u nazočnosti kralja Alfonsa IX od Leona.

Katedrala Svetog Jakova, sa svoja dva prekrasna barokna zvonika, koja visoko stoje iznad trga Prazo do Obradoiro, nikoga ne ostavlja ravnodušnim. U svakom posjetitelju ovoga trga izazivaju ushit i oduševljenje. Postala je treće najvažnije katoličko hodočasničko mjesto nakon Jeruzalema i Rima. Oko ovog trga izgrađeno je puno značajnih povijesnih građevina. Ovdje će se spomenuti samo hodočasnički hostel (Hostal de los Reyes Catolicos) iz 15 stoljeća, kojeg je utemeljio kralj Fernando i kraljica Izabella. Danas je to hotel i smatra se da je najstariji na svijetu.

Ured za izdavanje potvrde o izvršenom hodočašću, Compostela, nalazi se u ulici Calle de Domingo García-Sabell do koje se stiže tako da se prođe niz stepenice ispred hotela Parador de Santiago de Compostela (koji se nalazi na sjevernoj strani trga - Praza Do Obradoiro na kojem se nalazi glavni ulaz u katedralu svetog Jakova) do križanja sa prvom ulicom - Rúa Das Carretas, u koju treba skrenuti desno i nakon toga skrenuti lijevo u prvu ulicu koja je naprijed navedena da se u njoj nalazi spomenuti ured, i nakon skretanja treba ući u prvi ulaz s lijeve strane, gdje će vas dočekati osiguranje i pregledati vam ruksak. Nakon toga možete otići u ured i dobiti svoju zasluženu Compostelu. Ured radi za hodočasnike svaki dan od 9-22:30 sati. Svi hodočasnici koji su prešli pješke najmanje 100 km, imaju pravo na svoj Compostela, a to dokazuju svojom hodočasničkom putovnicom.

Hodočasnika se misa ​​održava svaki dan točno u podne za hodočasnike u katedrali u Santiago de Compostela. Hodočasnici koji su primili svoj Compostela dan ranije, najavljuju se na misi sa navedenom zemljom porijekla i polazištem svojeg hodočašća.

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu dionicu.

Statistika i pregled dionice

Vrijeme trajanja:

10 h 21 min

Visina polazišta:

30 m

Visina odredišta:

256 m

Minimalna visina:

6 m

Maksimalna visina:

256 m

Uk. vis. raz. uspona:

1045 m

Uk. vis. raz. silaska:

819 m

Ukupna duljina:

44.5 km

Prosječni nagib:

5 %

Utrošak energije:

21877 kJ

Zahtjevnost dionice:

Srednje teška

Markacija dionice:

Dobra

Visinski graf dionice
Graf puta dionice

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli dionicu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila