Izlazak iz gradića Canfranc-Estación je izuzetno jednostavan. Treba nastaviti glavnom prometnicom sve do tunela koji vodi u Francusku ispod prijevoja Somport. Kod tunela treba nastaviti krajnjom lijevom trakom i kada se prođe ulazak u tunel, prema smjerokazu treba napustiti glavnu prometnicu i skrenuti lijevo na građenu hodočasničku stazu. Ova staza je dovoljno daleko od prometnice i na njoj jedinu buku stvaraju brzaci rijeke Aragon koja je u ovom svom gornjem toku dosta divlja. Staza je dovoljno dobra da ne treba nikakve koncentracije za njeno savladavanje pa se treba prepustiti melodiji koju stvara ova rijeka i uživati u ovom trenutku. Hodočasnička ruta napušta građenu stazu neposredno prije ulaska u mjesto Confranc.
Confranc se nalazi u pograničnom području, a prostor je okružen veličanstvenim kolosalnim vrhovima, uskim gudurama i divljim bujicama. Canfranc je spektakularna Pirinejska dolina koja je stvorena snagom vode rijeke Aragon. Ova dolina može se nazvati i carstvom prirode koju zatvaraju vrhovi: na sjeveru vrh Aspekroz, na jugu vrh Peña Collarada, a okružena je spektakularnim vapnenačkim liticama Peña Blanca, Cambo i Porrató. Kroz ovu dolinu vodi stara rimska cesta koja je spajala kraljevstva koja su bila na prostoru sadašnje Španjolske sa kraljevstvima koja su bila na prostoru sadašnje Francuske.
Kada se iz Galicije pronijela vijest o otkriću groba Svetog Jakova, odjednom je stara rimska cesta bila puna vjernika hodočasnika koji su hodočastili u grad Santiago. Hodočasnici koji su dolazili s područja Francuske trebali su prijeći planinski masiv Pirineje na najjednostavnijem i najpogodnijem mjestu. Jedan od tih mogućih prijelaza ovog masiva vodio je preko prijevoja Somport starom rimskom cestom.
Hodočasnici koji bi prešli prijevoj Somport, odmah gotovo na samom početku spuštanja niz planinu sa španjolske strane, susreli su se sa rijekom Aragon i ovom prekrasnom dolinom koja diše zajedno sa spomenutom rijekom. Ovaj se dio hodočasničkog puta od prijevoja Somport do Puente la Reine popularno zove „Aragonski hodočasnički put“.
Na ovom hodočasničkom putu, odmah nakon prelaska francuske granice, stiže se do ruševina prve od tri glavne hodočasničke bolnice: Santa Cristina de Somport. Hodočasnička staza u nastavku prolazi pored prekrasne kolodvorske zgrade, a nakon nje prolazi pored utvrde Coll de Ladrones i nastavlja kroz Canfranc preko romaničkog mosta na rijeci Aragon, koji se zove „hodočasnik“ i koji je još uvijek u dobrom stanju.
Nakon prolaska mjesta Confranc hodočasnička ruta se vraća zagrljaju rijeke Aragon i dalje nastavlja po građenoj hodočasničkoj stazi sve do mjesta Villanúa. I za ovaj dio hodočasničke rute može se ponoviti isto kao i za onaj koji prethodi mjestu Confranc. U najkraćim crtama rečeno – nezaboravno. Ovakvi dijelovi hodočasničke rute su pogodni za meditaciju i opuštanje.
Villanúa je selo na hodočasničkom putu za Santiago koje se nalazi u dolini rijeke Aragon i to na njenom proširenom dijelu. U ovom selu se nalazi župna crkva Gospe od Anđela koja je veličanstvena romanička građevina iz 10. stoljeća u kojoj se nalazi jako lijepa slika Bogorodice s djetetom.
Hodočasnička ruta od mjesta Villanúa do gradića Castiello de Jaca, odmiče se od rijeke Aragon i vodi po desnom rubu ove prekrasne doline. Hodočasnička staza stalno vodi po makadamskim putevima i dovoljno je udaljena od glavnih prometnica, pa se sa njih ne čuje nikakva buka. Prethodno opisani dijelovi hodočasničke rute vode kroz šumu, pa su pogodni za pješačenje u svim uvjetima, dok ovaj vodi djelomično po goleti i manje je pogodan za vrijeme ljetnih vrućina. Prva česma na kojoj se može uliti voda nalazi se u gradiću Castiello de Jaca, iako u svim spomenutim mjestima postoji standardna hodočasnička opskrba.
Castiello de Jaca je grad na hodočasničkom putu za Santiago de Compostela koji pripada autonomnoj zajednici Aragon. Grad ima 208 stanovnika i nalazi se na 921 m nadmorske visine u Pirinejima. Smješten je na brežuljku na desnoj obali rijeke Aragon u dolini Aragón.
Najistaknutije stare građevine u ovom gradu sagrađene su od materijala iz ovog područja, a najčešće od vapnenačkih kamenih ploča koje su tipične za gradnju u ovom području. Kao jedna od najznačajnijih starih građevina je romanička župna crkva (Iglesia de San Miguel) koja datira iz 12. stoljeća, a koja je obnovljena u 16. i 17. stoljeću.
Castiello de Jaca je poznat kao grad od tisuću relikvija. Legenda kaže da su hodočasnici koji su nosili relikvije na svom hodočasničkom putu za Santiago, zbog njihove težine, ostavljali ih u ovom gradu. Ta se situacija smatra nadnaravnom, te da je ona iskaz volje Gospodina da te relikvije ostanu upravo u gradu Castiello de Jaca.
Nakon prolaska ovog gradića hodočasnička ruta se vraća u zagrljaj rijeke Aragon iz kojeg se izvlači tek dolaskom u mjesto Jaca. I ova dionica je građena hodočasnička staza koja je jednostavna za pješačenje, ali nije više tiha kao prethodno opisane, jer vodi vrlo blizu glavne regionalne prometnice. Ipak, kada se s vremena na vrijeme čuje žubor ove prekrasne ljepotice, razgali se hodočasnička duša. Na ovom dijelu nema drveća uz stazu pa može biti naporna za vrijeme velikih vrućina.
Jaca je glavni grad regije La Jacetania i udaljena je 72 km od Huesca koji je glavni grad pokrajine. Grad se nalazi na lijevoj obali rijeke Aragón na izlazu iz doline Canfranc.
Katedrala u Jaci je jedna od najvažnijih spomenika romaničke arhitekture u Španjolskoj. Izgradio ju je 1077. godine kralj Sancho Ramírez. U Katedrali je 1970 godine otvoren muzej rimske umjetnosti. U njemu je izložena velika freska koja se ponekad opisuje kao „Sikstinska kapele romanike“, koja sažima vjeronauk u slikama, od Adama i Eve do Uzašašća Kristova na nebo. Zbog ljepote i izražajnosti sačuvane zbirke romaničkih slika, ovaj muzej zove svakog hodočasnika koji prolazi kroz ovaj grad da ga posjeti.
Među crkvama u Jaci nalazi se i crkva Iglesia del Carmen. Ona je jedini ostatak nekadašnjeg samostana Gospe od Karmela kojeg su osnovale bosonoge karmelićanke u ovom gradu, a koji je izgrađen u prvoj polovici sedamnaestog stoljeća. Uz spomenutu, tu je i crkva Santo Domingo, koja je izgrađena između 1614. i 1835. godine, koju su izgradili dominikanci unutar zidina svoga samostana.
Kapelica Ermita de la Victoria nalazi se na periferiji grada i usko je povezana s legendarnom pobjedom nad muslimanima, koja se slavi svake godine na dan prvog petka u svibnju. Na samom ulazu u ovaj grad nalazi se jednostavna jednobrodna kapelica Ermita de San Cristóbal, koja je izgrađena 1776. godine.
Jedan od najznačajnijih civilnih kulturnih spomenika je Jaca kaštel (La Ciudadela de Jaca) , koji je izgrađen 1592. godine pod pokroviteljstvom kralja Felipe II. Most San Miguel, na rijeci Aragón, jedan je od rijetkih sačuvanih srednjovjekovnih mostova u Aragonskim Pirinejima.
Albumi sa slikama
Statistika i pregled dionice
Vrijeme trajanja:
06 h 07 min
Visina polazišta:
1199 m
Visina odredišta:
803 m
Minimalna visina:
785 m
Maksimalna visina:
1199 m
Uk. vis. raz. uspona:
442 m
Uk. vis. raz. silaska:
838 m
Ukupna duljina:
24.2 km
Prosječni nagib:
7 %
Utrošak energije:
12934 kJ
Zahtjevnost dionice:
Lagana
Markacija dionice:
Dobra
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli dionicu
Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu dionicu.