Od  hodočasničkog svratišta Albergue La Casa Del Peregrino hodočasnička staza najprije vodi po otvorenoj cesti s koje skreće lijevo na uski zemljani put, po kojem stiže u selo Riego de Ambros. I ovo planinsko selo isto ima tradicionalne drvene balkone koji vise na kućama. U selu se nalazi crkva Svete Marije Magdalene iz 16. stoljeća s lijepim baroknim oltarom iz 18. stoljeća.

Nakon ovog sela slijedi kontinuirano spuštanje po stazi punoj oblutaka, pa treba pažljivo hodati.  Ovaj dio staze vodi kroz šumu divovskih kestena, koja je dosta uništena u šumskim požarima. Slijedeće mjesto na hodočasnčkoj ruti je Molinaseca, a na samom ulazu u ovaj gradić je kapelica (Capilla de la Virgen de las Angustias), u kojoj je vrijedno pogledati kip Blažene Djevice Marije.

Ovaj gradić se nalazi uz rijeku Río Maruelo. Kuće u glavnoj ulici s grbovima na fasadi, govore da je ovo nekada bilo vrlo važno mjesto. Naime u ovom mjestu je u 11. stoljeću živio kralj  Castille, Leóna i Galicije, Doña Urraca. U gradiću je i crkva Svetog Nikole koju je vrijedno posjetiti.

Od Molinaseca do Ponferrade ima 8 km a na tom putu nema mogućnosti za uzimanje vode, pa istu treba ponijeti sa sobom. Hodočasnička ruta vodi uz cestu kroz manje-više urbano područje što je potpuna suprotnost od prethodnog dijela ove dionice. Približno na pola ovog puta, dolazi se na križanje na kojem je nastavak moguć po dvije varijante od kojih jedna zadržava smjer kretanja a druga skreće lijevo. Ovdje se preporučuje skrenuti lijevo, po dobro markiranoj hodočasničkoj stazi koja vodi kroz nekoliko sela, po uskom asfaltiranom putu, po kojem se odvija i dvosmjerni promet, pa to ovaj dio pješačenja čini napornim i opasnim.

Ponferrada je glavni grad regije El Bierzo i jedan je od glavnih točaka duž Camino de Santiago rute koja prolazi kroz pokrajinu León. Leži na rijeci Sil, pritoci rijeke Miño, u dolini El Bierzo potpuno okružen planinama. Ponferrada leži na putu Svetog Jakova koji je dio UNESCO-ve svjetske kulturne baštine, a svake godine mnogobrojni hodočasnici prolaze kroz grad na putu u Santiago de Compostela. Las Médulas, stari rimski rudnici zlata također su uključeni u UNESCO-ov popis svjetske kulturne baštine, a nalaze se samo nekoliko kilometara od grada. Ponferrada je također poznata po svojem Castillo de los Templarios, templarski dvorac koji obuhvaća oko 16.000 četvornih metara. 1178. godine Ferdinand II od Leóna dao je grad Templarima kako bi zaštitili hodočasnike na njihovom putu u Santiago de Compostelu.

Basilica de la Encina je crkva sagrađena 1573. godine u renesansnom stilu. Njezin barokni toranj datira iz 1614. godine. Crkva Santiago de Peñalba primjer je mozarapske umjetnosti, ermitaž Santo Tomás de las Ollas iz 10. stoljeća i romanička crkva Santa Maria de Vizbayo se također nalaze u blizini.

Sam grad je osnovan istovremeno kada je zaživjela hodočasnička ruta za Santiago de Compostelu. Ponferrada je posljednje veliko mjesto prije Santiaga. U njemu je novo glavno svratište. Uz njega ima jako puno mogućnosti smještaja po hotelima ili hostelima. Tu ima i trgovina sportskom opremom pa ako je nešto stradalo na putu, može se obnoviti.

Ponekad je teško slijediti pravu rutu jer se grad širi i izgrađuje a nekadašnje markacije nestaju ili se nalaze na neuglednim mjestima. Uvijek treba pažljivo pratiti smjer izlaska da nebi bilo previše nepotrebnog lutanja. U ovom slučaju slijedi se hodočasnička ruta od dvorca El Templare, nakon kojeg treba skrenuti desno u Calle Del Rañadero i nastaviti po njoj do Avenide de la Pueblo, skrenuti lijevo u nju i slijediti je do Pasaje de Telefónica, skrenuti desno u nju i nastaviti prekrasnom šetnicom kroz park (Parque de la Concordia), stalno uz rijeku Rio Sil. Na kraju ovog parka hodočasnička staza u malo oštrijem usponu, po građenoj šljunčanoj stazi, dolazi do kružnog toka. Tu treba odabrati smjer koji vodi po aveniji Avenida de Compostilla. U nastavku hodočasnička staza vodi ovom avenijom kroz drvored platana oko 800 m, zatim ponovo nastavlja kroz park, prolazi pored sportskog centra, pa ponovo kroz drvored različitog drveća, sve do izlaska iz grada Ponferrada. Nakon izlaska iz grada vrlo brzo se stiže u Fuentes Nuevas.

U Fuentes Nuevasu se nalazi kapelica i svratište (Ermita Campo Divino Cristo). Nasuprot kapelici je dobar kafić pa se može napraviti pauza uz piće ako za nju ima potrebe. Kroz ovo selo treba nastaviti glavnom ulicom. Od ovog sela do  mjesta Camponaraya, hodočasnička staza vodi po jako uskoj asfaltnoj cesti, po kojoj je dozvoljen dvosmjeran promet, pa treba biti jako oprezan. Nemojte se čuditi ako vas na to podsjeti stalna škripa kočnica. Vozači su dosta bezobzirni i voze jako brzo ne vodeći puno brige o hodočasnicima na putu.

U prošlosti spomenuto mjesto je bilo jedna od ključnih točaka na hodočasničkoj ruti, jer je imalo dvije hodočasničke bolnice: Hospital de la Soledad i Hospital de San Juan de Jaberas. Danas ovo mjesto ima mješavinu starih povijesnih i novih kuća, a uz to ima i svratište Ermita Nuestra Senora de la Soledad. Kroz selo treba nastaviti glavnom ulicom a na njegovom kraju prijeći rijeku Río Naraya, a nakon toga treba nastaviti ravno, prijeći ispod autoputa, pa nastaviti kroz vinograde i šume a hodočasnička staza vodi kroz dolinu Magaz, prelazi potok i nastavlja uz njega do sela Cacabelos.

Ovo mjesto u povijesti je bilo jako popularno jer je imalo pet hodočasničkih bolnica. Na početku 12. stoljeća biskup Santiago je ovdje izgradio crkvu Svete Marije (Iglesia de Santa Maria), koja je obnovljena u 16. a toranj joj je dodan u 20. stoljeću. Na desnoj obali rijeke Río Cua, iz 18. stoljeća stoji Sanctuario Quinta de la Angustia, koji je izgrađen na temeljima bivše hodočasničke bolnice. Na vratima sakristije je lik Malog Isusa koji igra karte sa Svetim Antunom Padovanskim. Ovo mjesto se nalazi u vinorodnom području pa ima i muzej vina. Nemojte propustiti posjetiti izložbu umjetnina u kapelici Svetog Roka. U njoj je i čovjek koji će vam udariti žig u vašu hodočasničku putovnicu. Ulaznica se ne naplaćuje a ako želite nešto dati poželjno je.

Hodočasnička ruta dalje vodi uz glavnu prometnicu (N-VI), prolazi kroz zaselak Pierros u kojem je u 11. stoljeću izgrađena Crkva Svetog Martina (Iglesia de San Martín).  S brežuljka na kojem je ovo mjesto, jasno se vidi Villafranca del Bierzo. Hodočasnička ruta prema njoj najprije slijedi glavnu cestu, zatim skreće desno i kroz vinograde vodi sve do mjesta Villafranca del Bierzo.

Villafranca del Bierzo je posljednji važniji grad u pokrajini Leon, koji se nalazi uz hodočasničku rutu za Santiago. U jednom trenutku u njoj je djelovalo 8 samostana i 6 hodočasničkih bolnica. U njemu je bogata spomenička baština a utjecaj Camina od njega je napravio poznato turističko središte. Plaza Mayor, Ayuntamiento, Calle del Agua, Convento del Agustinas Recoletas, i ostale palače, čine lepezu popularnih turističkih atrakcija. Na ulazu u grad sjeverna vrata na crkvi Svetog Jakova su vrata oprosta (Puerta del Perdón) na kojima su oprost dobivali hodočasnici koji zbog bolesti nikako nisu mogli nastaviti svoje hodočašće.

Legenda kaže da je jednom jedan Francuski hodočasnik došao do sjevernih ulaznih vrata u Crkvu Svetog Jakova u Villafranci. Hodočasnik je bio na svome hodočasničkom putu u Santiago. Obolio je i nije mogao nastaviti svoje hodočašće. Došao je do ovih vrata na crkvi Svetog Jakova a ona su bila zaključana. Kada su ga mještani primijetili da leži na ovim vratima, pitali su ga što želi. On je odgovorio da želi ući u ovu crkvu da se pomoli. Kada su mu rekli da je crkva zaključana, inzistirao je da nađu svećenika s ključevima da mu otvori crkvu. Mještani su o tome izvijestili svećenika, koji je došao otvoriti vrata. Kada je otključao ova sjeverna vrata, hodočasnik je prošao kroz njih i ozdravio je. Od tada se ova vrata zovu i vrata oprosta - Puerta del Perdón.

U 16. stoljeću Gil de Hontañón je tu sagradio Fakultet Svete Marije (Colegiata de Santa Maria) u gotičkom stilu. Ovdje još treba spomenuti ostatke nekadašnjeg franjevačkog samostana iz 13. stoljeća, unutar kojeg je Crkva Svetog Franje.

U ovom hodočašću za prenoćište je izabran Parador de Villafranca del Bierzo koji je hotel sa 4 zvjezdice a cijena dvokrevetne sobe sa doručkom iznosi 70 Eura. Ovaj hotel je izvrstan i ima jako dobar restoran u kojem se može i pojesti hodočasnička večera.

Što treba vidjeti na ovoj dionici:

  • Templarska utvrda (Templar’s Castle) – Ponferrada
  • Crkva Svetog Jakova Apostola (Church of Santiago the Apostle) – Villafranca
  • Vrata Oprosata (Sjeverna vrata na crkvi Svetog Jakova Apostola) – Villafranca
  • Crkva Svetog Franje (Church of San Francisco) – Villafranca

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu dionicu.

Statistika i pregled dionice

Vrijeme trajanja:

08 h 54 min

Visina polazišta:

1161 m

Visina odredišta:

501 m

Minimalna visina:

475 m

Maksimalna visina:

1161 m

Uk. vis. raz. uspona:

462 m

Uk. vis. raz. silaska:

1122 m

Ukupna duljina:

39.2 km

Prosječni nagib:

4 %

Utrošak energije:

18803 kJ

Zahtjevnost dionice:

Srednje teška

Markacija dionice:

Dobra

Visinski graf dionice
Graf puta dionice

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli dionicu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila