Od Lorguesa do Abbaye Du Thoroneta hodočasnička staza vodi po sporednim slabo prometnim asfaltnim i makadamskim putovima te povremeno po pješačkim i planinarskim stazama. Gotovo u cijelosti vodi kroz šumu, pretežno crnike i bora, koja daje ugodnu svježinu i hladovinu. Hodočasnička staza na ovom dijelu hodočasničke rute gotovo upotpunosti izbjegava brze i jako prometne ceste, stalno vodi gore-dolje, ugodna je i nije zamorna.

Na ovom dijelu hodočasničke rute prolazi se pored niz opatija i to: L'Adrech de Pommeret, Les Girards, Vigneaubière, Pont D'Argens i Le Villard prije nego se stigne do cistercitske opatije (Abbaye Du Thoronet). U svim navedenim opatijama može se kušati vino ali nema ništa drugo. Na cijelom ovom dijelu ne može se zadovoljiti niti jedna hodočasnička potreba.

Abbaye Du Thoronet (cistercitska opatija) izgrađena je između 1160. i 1230. godine i ona je jedna uz Silvacane i Sénanque, od tri cistercitske opatije u Provansi. Obnovljena je 1841. godine.

U ranom 13. stoljeću u ovom samostanu je bilo desetak redovnika i desetine braće laika. Manje od dva stoljeća kasnije, opatija se počela urušavati.  Obnova je započela 1841. i trajala je sve do 1907. godine.

U svom ponovnom životu, opatija je odličan primjer cistercitskog pravila: „Samostan je izgrađen tako da unutar svojih zidina ima sve potrebne stvari, a to su: voda, mlin , vrt, razne radionice kako bi se spriječilo redovnike da idu van ... ".

Nakon terorističkog napada u Parizu u noći s petaka, 13. do subote, 14. studenog 2015., kako bi se osigurala sigurnost posjetitelja, na ovaj spomenik se primjenjuju preventivne mjere koje je vlada uvela javnim upravama. Spomenik je otvoren u normalnim uvjetima. Preporučuje se da se ne dođe do spomenika s koferima i ruksacima. Dozvoljena je prtljaga maksimalne veličine 40 x 40 x 20 cm.

Cijena ulaznice za odrasle je 7,5 Eura.

Nakon prolaska prethodno opisane opatije hodočasnička staza i dalje vodi kroz vinarski kraj u kojem se ističu slijedeće opatije: Les Gazans, Les Gravières, Cougournier i Saint-Christophe prije nego stigne do gradića Carcèsa. Hodočasnička staza ne svraća u spomenuti gradić nego vodi pored kapele Chapelle Notre-Dame de Carami i zaobilazi spomenuti gradić pa ako je se striktno slijedi nema novog većeg mjesta sve do gradića Le Val.

Na ovom dijelu hodočasničke rute putni i pejsažni uvjeti su gotovo identični prethodno opisanim pa ih se neće ovdje ponovo ponavljati.

Chapelle Notre-Dame de Carami, nalazi se između sela Notre-Dame i malog jezera Carcès, na lijepom je mjestu i okružena je zelenilom. Ovu kapelu su izgradili monasi iz opatije Saint-Victor de Marseille, a ona se spominje u pismu biskupa Frejusa 1085. godine. Pape, Gelasiusa II  1118. i Inocenta II 1148., stavili su ovu kapelu pod zaštitu Svete Stolice. Papa Eugen III 1152. godine dao je kapelicu redovnicima svetog Augustina.

Nekoliko metara ispred kapele su kamene košnice za pčele koje datiraju iz sedamnaestog stoljeća. Danas, ova kapela je stavljena na popis povijesnih spomenika kulture Francuske.

Nakon prolaska kapele na hodočasničkoj ruti nastaju potpuno novi uvjeti. Prolazi se samo pored dvije manje opatije Les Laouves i Milan, dok je ostali dio puno suroviji i divljiji u odnosu na one prethodno opisane. Hodočasnička ruta najvećim dijelom vodi po planinarskoj stazi, kroz visoku šumu crnike i bora, i sa nje nema nikakvih vidika, stalno meandrira gore-dolje. Pješačenje po ovom dijelu je puno zamornije a zbog kamenite staze treba paziti na svaki korak.

Kao što je već rečeno, ako se ne svrati u gradić Carcèsa u kojem nije utvrđeno koje se hodočasničke potrebe mogu zadovoljiti, nema više mogućnosti da se kupi bilo što prije dolaska u gradić Le Val. Uz hodočasničku stazu nema niti jedna česma pa svu potrebnu tekućinu treba ponijeti sa sobom.

Le Val  je živo i autentično malo francusko srednjovjekovno selo, s nekoliko antičkih nalazišta koja mu daju dodati šarm. U selu su dva kafića koja su središte društvenog života, koja su stalno puna mještana. Uz spomenute kafiće, u selu se nalazi još nekoliko trgovina, restorana, banka i sve drugo što je hodočasniku potrebno.

Srednjovjekovni dio naselja ima uske ulice, u njegovom centru je crkva iz 11. stoljeća, a oko njega su ostaci drevnih zidina. U malom lijepom parku sa fontanom smjestila se stara uljara (Moulin à huile), u njenoj blizini je stari mlin s betonskim koritom koje je služilo za pranje rublja. Ovo selo je karakteristično po tome što ima 13 fontana.

U selu se nalazi i muzej minijatura i drevnih igračaka Musée de la Figurine Historique.

Le Val je posljednje veće mjesto ove hodočasničke rute. Zbog nemogućnosti organizacije smještaja u njemu, nastavljeno je pješačenje dalje do mjesta Bramefan, u kojem se može prespavati u Hôtelu „Lou Valen“ koji se nalazi u odvojku Chemin des Jeannets. Cijena noćenja u dvokrevetnoj sobi je bila 81 Euro po sobi.

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu dionicu.

Statistika i pregled dionice

Vrijeme trajanja:

09 h 54 min

Visina polazišta:

230 m

Visina odredišta:

305 m

Minimalna visina:

112 m

Maksimalna visina:

349 m

Uk. vis. raz. uspona:

980 m

Uk. vis. raz. silaska:

905 m

Ukupna duljina:

41.9 km

Prosječni nagib:

6 %

Utrošak energije:

20942 kJ

Zahtjevnost dionice:

Srednje teška

Markacija dionice:

Dobra

Visinski graf dionice
Graf puta dionice

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli dionicu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila