Hodočasnička ruta od Muxíe do Fisterre prolazi kroz niz sela, vodi preko obrađenih polja i uglavnom crnogoričnih šuma, a sve to u neposrednoj blizini mora. Na ovom dijelu najbolje se može doživjeti „Obala Smrti“ („Costa da Morte“). Tu, na ovom području, živi i gnjezdi se puno različitih vrsta ptica. Također, ne manje važno, treba istaknuti da je se ovoj ruti može naći puno primjera tradicionalne ruralne arhitekture i dosta izuzetno lijepih crkava.
Nakon napuštanja Muxíe najprije slijedi uspon na brdo Facho Lourido koje je najviša točka ove hodočasničke rute i s kojeg se pruža nezaboravan vidik na cijelo ovo područje. Ovo je najviša točka iznad mjesta Muxía, pa su tu paljene lomače koje su upozoravale moreplovce na opasnosti koje vrebaju na ovim obalama. Dobro se vidi i Punta da Barca i Muxía.
S ove najviše točke hodočasnička staza se spušta prema mjestu Lires. Neposredno prije dolaska u njega, na rijeci Rio Castro, izgrađen je most, pa se za vrijeme viših vodostaja ne treba raditi duga i zamorna zaobilaznica.
Općenito se može reći za ovu hodočasničku rutu da ona vodi po makadamskim, poljskim i lokalnim slaboprometnim putovima. Najvećim dijelom vodi kroz visoku šumu eukaliptusa i bora iako povremeno ima i visoke makije. Ova šuma daje pješačenju posebnu draž jer se uz jako dobru hladovinu osjete i intenzivni mirisi eukaliptusa i bora. Sa hodočasničke staze se povremeno otvaraju lijepi vidici na pješčane uvale koje mame kupače. Neposredno poslije savladavanja zadnjeg prijevoja hodočasnička staza nastavlja prema Finesterri po uskom asfaltnom putu a od nje pa do svjetionika po pješačkoj stazi koja je izgrađena uz cestu.
Fisterra je gradić u autonomnoj pokrajini Galiciji, u Španjolskoj. Nalazi se na rtu Finisterre, koje je krajnje odredište za mnoge hodočasnike na Putu Svetog Jakova. Ovaj dio stjenovite španjolske obale zove se još i Costa da Morte (obala smrti), zbog velikog broja brodoloma koji su se dogodili u ovim vodama Atlanskog oceana. Ime je dobila od latinskog naziva za ovaj poluotok; „Finis terrae“ što znači „kraj zemlje“.
Fisterra je drevna luka i ribarsko mjesto. Capela da Nosa Señora do Bo Suceso, koja datira iz 18. stoljeća, nalazi se na glavnom gradskom trgu i najvažnija je kulturna atrakcija ovog mjesta. Uz nju, tu je i spomenik hodočasniku, Monumento ao peregrino de Santiago. Na vrhu rta Finisterre izgrađen je monumentalni svjetionik „Monte Facho“, koji gleda na Atlantski ocean. Na putu do svjetionika je župna crkva Santa María de Fisterra, u kojoj se nalazi kapelica Santo Cristo.
Smještaj u Finisterre treba potražiti u Hotel u Rústico Prado da Viña, koji se nalazi blizu autobusne stanice pa je od njega jednostavan povratak u Santiago de Compostela. U njemu dvokrevetnu sobu s doručkom treba platiti 55 Eura.
Fisterrana se može dobiti u svim Alberzima u Finesterri.
Na kraju posljednje dionice ovog jako dugog hodočasničkog puta iz Rima za mog hodočasničkog partnera Vinka te Renate moje supruge i Vladimira mog osvjedočenog prijatelja, koji su se nama pridružili u San Juanu, mogu reći u ime cijele ove grupe da je ispunjeno naše hodočasničko srce i da se uselio mir u našu hodočasničku dušu.
Neka, Santiago de Compostela, Muxía i Fisterra doneseni mir u dušu i radost u hodočasničko srce, zauvijek su postali životni svjetionik, kao i ovaj kod kojeg završavamo naše dugo, naporno, puno nedaća i muka, hodočašće kod svjetionika na kraju svijeta. „Buen Camino“!
Albumi sa slikama
Statistika i pregled dionice
Vrijeme trajanja:
07 h 54 min
Visina polazišta:
14 m
Visina odredišta:
7 m
Minimalna visina:
1 m
Maksimalna visina:
247 m
Uk. vis. raz. uspona:
848 m
Uk. vis. raz. silaska:
855 m
Ukupna duljina:
34.3 km
Prosječni nagib:
5 %
Utrošak energije:
16693 kJ
Zahtjevnost dionice:
Srednje teška
Markacija dionice:
Dobra
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli dionicu
Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu dionicu.