Od Hostela Casa Loncho u mjestu Olveiroa treba nastaviti hodočasnički put prema mjestu Hospital (5,1 km). Nakon prijeđenih 2,7 km, dolazi se do starog, izuzetno lijepog i atraktivnog mosta preko rijeke Rio de Hospital. Nako prelaska ovog mosta, hodočasnička staza se počinje stalno uspinjati do mjesta Hospital. Nakon prolaska ovog mjesta, za približno 900 m, stiže se na najvišu točku ove rute od 374 m nadmorske visine. U ovoj točki se odvaja staza za Finisterre. Tu treba odabrati smjer za Muxiu.

Do ove točke hodočasnička ruta vodi gotovo u cijelosti po makadamskom putu osim na nekoliko mjesta kada vodi po uskom asfaltnom putu i na samom kraju oovog dijela ove dionice kada vodi uz regionalnu dosta prometnu cestu.

Nakon skretanja hodočasnička staza vodi uz međumjesni put po nogostupu, zatim skreće lijevo na pješačku stazu po kojoj vodi oko 1,1 km, kada ponovno izlazi na međumjesnun cestu po kojoj vodi 200-totinjak metra kada ponovno skreće na pješačku stazu i nastavlja po njoj do ulaska u mjesto Dumbría. Ovaj dio hodočasničke rute vodi kroz visoku šumu pretežno eukaliptusa, ugodan je za hodanje i osvježavajući za pješačenje.

Nakon prolaska kroz mjesto Dumbría, hodočasnička ruta nastavlja po uskom asfaltnom putu do križanja sa međumjesnom cestom, koju tu prelazi i nastavlja dalje po makadamskom putu sve do ulaska u mjesto Fuente. I na ovom dijelu hodočasničke rute, visoka stabla eukaliptusa i visoka makija pružaju ugodnu hladovinu i čine pješačenje laganim i ugodnim.

Nakon prolaska mjesta Fuente hodočasnička ruta nastavlja dalje po lokalnom uskom asfaltnom putu sve do sela Penela. I na ovom dijelu hodočasničke rute, visoka stabla eukaliptusa i visoka makija pružaju ugodnu hladovinu. Posebnu pažnju na ovom dijelu hodočasničke rute treba obratiti na velike traktore koji vuku široke priključke pa povremeno treba skrenuti i u njivu da bi se osigurao njima dovoljno širok prolaz.

Nako prolaska mjesta Penela na hodočasničkoj ruti se ništa ne mjenja sve do sela A Grixa (Vilastose). Kada se napusti ovo mjesto hodočasnička staza napušta usku lokalnu asfaltnu cesti i prelazi na makadamski put po kojem vodi sve do mjesta Quintans.

Kada se napusti prethodno spomenuto mjesto, hodočasnička staza u početku vodi po makadamskom putu a nakon njega po usloj asfaltnoj cesti po kojoj vodi so mjesta San Martiño. Kada se prođe kroz ovo mjesto hodočasnička staza nastavlja uzbrdo po makadamskom putu i kada dođe do prijevoja spušta se do mjesta Os Muiños koje se nalazi na obali Atlankog oceana.

Nakon kratkog pješačenja uz obalu oceana hodočasnička staza se počinje uspinjati do prijevoja na 125 m nadmorske visine i sa njega se spušta do obale oceana koja je u naravi plaža grada Muxíe. Od ovog mjesta vodi šetnica uz more, a hodočasnička staza prolazi kroz grad Muxíu i nastavlja do „Svetišta Majke Božje od kamene barke“ od koje se vraća u spomenuti grad u kojem se nalazi krajnja točka ove hodočasničke dionice.

Na putu do svetišta nalazi se turistički ured, u kojem se može uzeti Muxiana. Nakon što se prođe crkva Santa Maria de Muxía, koja se nalazi u podnožju punte, oko 800 m dalje je svetište Santuario de la Virgen de la Barca.

Kod zadnje markacijske oznake na kojoj stoji da je preostalo do završetka hodočaća 0,00 km, podignut je spomenik tankeru Prestige koji je na ovom mjestu ispustio 2002. godine 70.000 galona nafte u Atlantski ocean. Kliknite na link Monument to the Prestige Tanker kako biste pročitali više o ovoj katastrofi i njezinom učinaku.

Ispod ovog spomenika, na samoj hridi obale smrti, izgrađena je crkva Nosa Señora da Barca. Galicia je prešla na kršćanstvo u 12. stoljeću. Ovo je bilo sveto keltsko mjesto davno prije legende o pronađenim posmrtnim ostacima svetog Jakova. Prema toj legendi vjeruje se da je tijelo sveca nakon što su mu Rimljani odrubili glavu, prevezeno brodom u Galiciju koji je doživio brodolom upravo na ovom mjestu.

Puno stoljeća kasnije na ovom mjestu se ukazala Blažena Djevica Marija u kamenoj barci i pokazala na posmrtne ostatke svetog Jakova koji su nakon toga prenešeni na mjesto na kojem danas stoji katedrala svetog Jakova u Santiago de Composteli.

Lokacija svetišta se nalazi na jako stjenovitom dijelu obale smrti. U smjeru mora ispred pročelja crkve nalazi se stijenakoja je poznata kao Pedra de Abalar ili kamen koji se ljulja.  Prema predaji, sjedenje na tom kamenu, liječi većinu bolesti, može izazvati plodnost ili odrediti krivnju u odnosu na nevinost. Uvriježilo se vjerovanje da su u spomenutoj stijeni ostale moći Blažene Djevice Marije koje su podloga čudima koja se na njoj događaju.

Sjedeći na ovom kamenu hodočasnik gotovo da može osjetiti duhove svih onih duša koje su hodočastile ovdje za duhovno i fizičko ozdravljenje.

Muxía je mirno ribarsko mjesto koje ima dosta pješčanih plaža. Uz obalu je niz vrlo dobrih ribljih restorana. Cijeli gradić je turistički orijentiran i ima dosta dobru ponudu smještaja i zabave.

U Muxíi se može prespavati u svratištu Albergue Arribada u kojem dvokrevetnu sobu s uključenim doručkom treba platiti 53,5 Eura. U ovom svratištu se može dobiti i Muxiana koja je potvrda da ste od Santiaga de Compostele do Muxie došli pješačeći. To se dokazuje hodočasničkom putovnicom koja se dobije u uredu za hodočasnike u Santiagu de Composteli.

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu dionicu.

Statistika i pregled dionice

Vrijeme trajanja:

07 h 22 min

Visina polazišta:

277 m

Visina odredišta:

9 m

Minimalna visina:

2 m

Maksimalna visina:

379 m

Uk. vis. raz. uspona:

703 m

Uk. vis. raz. silaska:

971 m

Ukupna duljina:

33.2 km

Prosječni nagib:

6 %

Utrošak energije:

15581 kJ

Zahtjevnost dionice:

Srednje teška

Markacija dionice:

Dobra

Visinski graf dionice
Graf puta dionice

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli dionicu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila