Početna točka ovog hodočasničkog puta je u Bazilici de San Salvador u Oviedu. U ovoj Bazilici se može dobiti i hodočasnička putovnica s početnim žigom pa nakon toga može započeti oba hodočasnička avantura.
Kada se već jednom nađete u Oviedu, uz spomenutu Baziliku treba posjetiti i Crkvu Svete Marije na brdu Naranco. Ova rimokatolička crkva je građena u stilu predromaničke arhitekture. Izgrađena je na padini brda Naranco koje je udaljeno oko 3 km od Ovieda. Ramiro I iz Asturije naredio je da bude izgrađen kao kraljevska palača kao dio većeg kompleksa koji je također uključio obližnju crkvu San Miguel de Lillo, koja je udaljena oko 100 metara od ove. Dovršena je 842. i posvećena 848. godine.
Početak hodočasničke staze je označen znakom kod katedrale na kojem postoje strelice za Camino primitivo i za Camino de la costa. Putevi su na ulicama označeni školjkama ugrađenima u pločnik i povremenim žutim strelicama, ali je za izlazak iz grada dobro koristiti navigacijski uređaj budući da je na pojedinim mjestima teško odrediti pravilni smjer kretanja koristeći samo te oznake.
U početku hodočasnička staza vodi kroz staru gradsku jezgru, a nakon nje kroz gradske četvrti grada Ovieda. Za vrijeme ovog pješačenja može se uživati u ovom živopisnom Španjolskom gradu koji je centar njihove sjeverozapadne regije Asturije.
Kada se napusti predgrađe Ovieda, zakorači se u netaknutu prirodu Asturije. Ova Španjolska regija je živopisna u svako godišnje doba, pa tako od proljeća pa do jeseni može se uživati u zapanjujućem zelenilu brda i dolina kroz koje se prolazi. S druge strane u zimskom periodu, unatoč čestim maglama i blatnim hodočasničkim stazama, ovaj krajolik plijeni svojom raznolikošću i ne ostavlja nikoga ravnodušnim.
Gradići kroz koje se prolazi u ovoj hodočasničkoj dionici poput Escamplera, Penaflor i Gradoa, kao i romanički most preko mirne rijeke, uz prljavu stazu, sve do Cornellana, koje je završna točka ove dionice, plijene svojom ljepotom i šarmom i nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Okrijepu (hranu i piće) je moguće pronaći u El Escampleru i Gradou gdje su restorani koji su otvoreni tijekom čitave godine tako da na ovoj dionici nije nužno sa sobom nositi veće zalihe.
Nakon gradića Grado hodočasnički put vodi prema San Juanu de Villapañadi, u kojem je bilo poprište velike bitke tijekom špnjolskog domovinskog rata. Nakon što se prođe San Juan de Villapañada, započinje strmi uspon na Cordillera Cantabricu, a nakon njega slijedi spuštanje do Santa Eulalije de Dorisa, poludotvorenog samostana koji je osnovan 1024. godine u Cornellani. U tom se samostanu nalazi i službeni alberg u kojem je moguće naći smještaj. Alberg ima 8 ležajeva, dva odvojena sanitarna čvora, a susretljivi i srdačni domaćini nude pranje i sušenje odjeće. Cijena smješaja je 5€ što je vrlo povoljno s obzirom na uslugu koja se dobiva i jedini je problem uloviti mjesto u periodima kada ima veći broj hodočasnika.
Uz sve navedene impresije koje dobije hodočasnik, u ovoj dionici hodočasnička staza vodi po loše održavanom hodočasničkom putu, koji je pun blata u ziskom periodu a staza je mjestimično zarasla u šipražje tako da je jedva prohodna. Markacijske oznake i uobičajeni stupići koji pokazuju smjer kretanja hodočasniku, rijetki su i otežano je snalaženje. Poželjno je imati neki navigacijski uređaj koji može spriječiti nepotrebna lutanja.
Albumi sa slikama
Statistika i pregled dionice
Vrijeme trajanja:
08 h 09 min
Visina polazišta:
235 m
Visina odredišta:
45 m
Minimalna visina:
35 m
Maksimalna visina:
360 m
Uk. vis. raz. uspona:
1058 m
Uk. vis. raz. silaska:
1248 m
Ukupna duljina:
39.7 km
Prosječni nagib:
6 %
Utrošak energije:
17230 kJ
Zahtjevnost dionice:
Srednje teška
Markacija dionice:
Dobra
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli dionicu
Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu dionicu.