Prvih 15 km ove hodočasničke dionice, hodočasnička staza vodi po prigradskim i gradskim ulicama po tvrdoj podlozi sve do grada Luca. Na tom dijelu hodočasničke staze prolazi se kroz mjesta Capannori i Antraccoli koja izgledaju kao da su prigradska naselja grada Lucce. Na tom dijelu hodočasničke staze treba dobro pripaziti na markacije kojih nema na kritičnim mjestima a tamo gdje nisu potrebne nađe ih se na svakom koraku. Korištenje nekog navigacijskog uređaja puno pomaže.

Lucca je grad u talijanskoj regiji Toskani, koji je smješten na rijeci Serchio u plodnoj ravnici u blizini Ligurskog mora. Glavni ja grad provincije Lucca. Pored ostalog, poznat je zbog svojih izuzetno očuvanih renesansnih gradskih zidina.

Grad Lucca osnovali su Etruščani. Povijesno središte grada su projektirali rimljani i obrisi tog projekta se vide i danas. Piazza San Michele nalazi se na mjestu antičkog foruma, dok se tragovi amfiteatra mogu vidjeti na Piazza dell\'Anfiteatro. U Lucci je 56. godine pr. Kr. sklopljen sporazum u kojemu je potvrđena nadmoć rimskog prvog trijumvirata između Cezara, Pompeja i Krasa.

Zidine oko starog grada ostale su netaknute tijekom modernizacije i širenja grada, što je neuobičajeno za gradove Italije. Kada su zidine izgubile svoj vojni značaj, postale su pješačkom promenadom koja okružuje stari grad, te su se čak koristile i za automobilske utrke.

Grad obiluje brojnim bazilikama, od kojih su neke izgrađene još u 8. stoljeću. Ostale znamenitosti ovog grada su: Piazza dell\'Anfiteatro, Piazzale Verdi, Piazza Napoleone, Piazza San Michele, Prednja fasada crkve San Michele in Foro, Duomo di San Martino (Katedrala sv. Martina), Kneževa palača (izvorni plan napravio je Bartolomeo Ammannati 1577–1582, a dovršio ju je Filippo Juvarra u 18. stoljeću.), Rimski amfiteatar, Crkva San Michele in Foro, Basilica di San Frediano, Torre delle ore, Kuća i toranj Guinigi, Museo Nazionale Guinigi, Museo e Pinacoteca Nazionale, Orto Botanico Comunale di Lucca, botanički vrt iz 1820., Palazzo Pfanner, Villa Garzoni, poznata po vrtovima i fontanama.....

Nakon prolaska kroz grad Luccu hodočasnička staza najprije skreće na makadamsku cestu po kojoj vodi do nasipa uz rijeku Scogliera a zatim po nasipu do mjesta Ponte San Pietro. Ovaj dio hodočasničke staze je ugodan za pješačenje i na njemu je prigoda da se malo opustite. Ova šetnica je stalno puna rekreativaca a puno se koristi i za šetnju pasa.

Od sela Ponte San Oietro do sela San Macario In Piano hodočasnička staza vodi po uskim lokalnim cestama po kojima se odvija dvosmjerni promet a koje nemaju nogostupe niti prostor za pješake pa se mora pješačiti po njima.

Nakon sela San Macario In Piano hodočasnička staza vodi po Via Delle Gavine sve do skretanja na planinarsku stazu po kojoj započinje prvi veći uspon na kojem se savladava oko 250 m nadmorske visine na ovom dijelu hodočasničke rute. Ovaj dio uspona vodi kroz visoku šumu koja pruža lijepu hladovinu.

Ovaj uspon završava 100-tinjak metara prije dolaska u selo Piazzano. Na tom mjestu hodočasnička staza skreće lijevo u to selo i vodi po uskom asfaltnom putu sve do ponovnog skretanja s ove ceste na pješačku stazu (27 km od polazišta) i po njoj vodi slijedeća 3 kilometra.

Nakon toga hodočasnička staza izlazi na cestu SP 1 koja je dosta široka ali nema nikakav dio odvojen za pješačenje pa se ono odvija po njoj. Na ovoj cesti se odvija dvosmjerni promet i dosta je intenzivan pa treba biti oprezan. Hodočasnička staza slijedi ovu cestu do sela Montemagno a kada se prođe kroz ovo selo napušta se cesta SP 1 i skreće se lijevo na pješačku stazu. U nastavku pješačenja ova pješačka staza vodi kroz šumu, prolazi kroz nekoliko manjih sela i kroz njih vodi uskim seoskim asfaltiranim putovima da bi se nakon prolaska svakog od njih ponovno vraćala na pješačku stazu koja je sigurna i jako ugodna za pješačenje. Ovakva je situacija sve do grada Camaiore.

Camaiore je grad od 31503 stanovnika u talijanskoj pokrajini Lucca. Proteže se od Apuan Alpa na istoku u ravnice sve do obale Versilia na zapadu. Ovaj grad je poznat od rimskih vremena što može zahvaliti svom geografskom položaju, jer se nalazi uz rimsku cestu Via Cassia i na hodočasničkom putu Via Francigena.

Značajnije znamenitosti ovoga grada su: Vila Borbone delle Pianore, Chiesa dell\'Immacolata Concezione e di San Lazzaro, Pieve di Santo Stefano, Via Vittorio Emanuele i Teatro dell\'Olivo.

U nastavku od ovog grada do sela Pianore pješačenje se odvija po građenoj pješačko-biciklističkoj stazi koja se intenzivno koristi i od lokalnog stanovništva. Nakon potonjeg sela hodočasnička staza vodi malo po lokalnim cestama i ima dva malo oštrija uspona po pravim planinarskim stazama. Markacije i na ovom dijelu hodočasničke rute nisu najsretnije postavljene pa treba biti jako oprezan da se ne luta previše. U principu markacije fale na kritičnim mjestima. Takva je situacija sve do konačnog odredišta ove hodočasničke rute, do grada Pietrasante.

Pietrasanta je povijesni srednjovjekovni i umjetnički grad u sjevernoj Toskani, a mnogi ga još zovu i gradom umjetnika. Grad ima rimske korijene, ali njgov srednjovjekovni izgled može zahvaliti svom osnivaču Guiscardo Pietrasanteu, po kojem je i dobio ime, a koji ga je izgradio sredinom trinaestog stoljeća kao dio republike Lucca.

Za razliku od mnogih popularnih toskanskih gradova, Pietrasanta nije na brežuljku i njegova povijesna jezgra je ugodno mjesto za šetnju. To je važno središte vađenja i obrade mramora kojeg je koristio i Michelangelo.

Znamenitosti i atrakcije Pietrasante su:

  • Piazza del Duomo je veliki glavni trg;
  • Crkva Svetog Martina koja dominira glavnim trgom, a koja je izgrađena u četrnaestom stoljeću, redizajnirana je nekoliko puta, izvana je obložena mramorom a iznutra su murali;
  • Palazzo Pretorio;
  • Bruno Antonuci Arheološki muzej koji je smješten u Palazzo Moroni na Piazza del Duomo iz 16. stoljeća;
  • Torre delle Ore;
  • Muzej skulptura Bozzetti; 
  • Crkva i samostan Svetog Agostina iz četrnaestog stoljeća;
  • Porta a Pisa su jedina preživjela od triju antičkih gradskih vrata; 
  • Crkva San Antonio Abate...

Biciklistička staza vodi od centra grada do pješčanih plaža na mora u Marini di Pietrasanta, a odatle na sjever do plaže u gradu Forte dei Marmi ili na jug prema Viareggio. U gradu se može iznajmiti biciklo.

U ovom se gradu može prespavati u svratištu „Albergo Stipino“ koje se nalazi u ulici Via Provinciale Vallecchia 50, u kojem za dvokrevetnu sobu treba platiti 37 Eura.

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu dionicu.

Statistika i pregled dionice

Vrijeme trajanja:

11 h 11 min

Visina polazišta:

15 m

Visina odredišta:

2 m

Minimalna visina:

1 m

Maksimalna visina:

205 m

Uk. vis. raz. uspona:

855 m

Uk. vis. raz. silaska:

908 m

Ukupna duljina:

46.6 km

Prosječni nagib:

5 %

Utrošak energije:

23654 kJ

Zahtjevnost dionice:

Srednje teška

Markacija dionice:

Loša

Visinski graf dionice
Graf puta dionice

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli dionicu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila