Hodočasnička ruta kroz Pamplonu dobro je markirana i lako se slijedi. Prolazi kroz nekoliko lijepih parkova, spušta se u manju udolinu, gubi na visini oko 50 m, da bi na kraju nje uslijedio lakši uspon do mjesta Cizur Menor, koje je u stvari predgrađe Pamplone. U ovom selu ima apoteka i dva kafića koji su uvjek puni hodočasnika. Nakon napuštanja ovog sela slijedi oštriji uspon na vrh Alto del Perdon, na  kojem se savladava visinska razlika od 300 m. S ovog vrha je izuzetan pogled na Pamplonu kao i na okolno područje, pa se svaka prolivena kap znoja dobro naplati. Do ovog mjesta hodočasnička ruta ide malo lokalnim manje prometnim putevima a malo pješačkom stazom uz glavne prometnice, do prolaska mjesta Cizur Menor. Nakon prolaska kroz ovo mjesto, hodočasnička staza vodi po poljskom putu do mjesta Zariquiegui, nakon kojeg nastavlja gotovo planinarskom stazom do samog vrha Alto del Perdon. Na vrhu je izgrađen vjetropark s vjetroelektranama koje se vide izdaleka, pa nije teško odrediti kuda treba ići.

Na ovom dijelu uspona, prije samog vrha, dolazi se u selo Zariquiegui. U ovom selu, ako se ima vremena, treba posjetiti crkvu Svetog Andrije (Iglesia de San Andrés), koja datira iz 13. stoljeća. Nakon ovog sela hodočasnička ruta nastavlja uzbrdo i prije samog vrha prolazi pored „česme odricanja“ (Fuente Reniega). Prema legendi, na ovom mjestu je jedan umorni i žedni hodočasnik odbio uzeti vodu od Sotone koji je bio prerušen u hodočasnika, jer je Sotona od njega tražio da se odrekne Boga, Blažene Djevice Marije i Svetog Jakova. U tom trenutku, tu se pojavio Sveti Jakov prerušen u hodočasnika i odveo ga do česme na kojoj je uzeo vodu. Nakon česme, hodočasnička ruta stiže na vrh Alto del Perdon, na kojem je s desne strane željezna skulptura koja prikazuje povorku muških i ženskih hodočasnika, konja, magaraca i pasa na njihovu putu u Santiago de Compostela. S ovog mjesta, vidi se sljedeće selo Uterga i gradić Obanos a ako je vedar dan i Puente la Reina.

Prelaskom preko ovog brda napušta se Atlanski krajolik, dok u nastavku slijede polja zasijana svim vrstama usjeva. Hodočasnička ruta koja se spušta s vrha prema selu Uterga, dosta je strma a napravljena je od nasutog šljunka i kamenja. Obzirom da je strma a nije ujednačena, dosta je zamorna i naporna. Hodočasnici koji nemaju adekvatnu obuću za ovakve podloge, lako se mogu povrijediti. Nakon Uterge slijedi ležerniji dio rute koja prolazi kroz mjesto Muruzabal, a nakon njega stiže u gradić Obanos. U svim predhodno spomenutim selima imaju gostionice pa se može popiti piće. U Obanosu, na glavnom gradskom trgu, ima i svratište, pa za one koji su se potrošili na prethodnom usponu, može poslužiti kao prenoćište.

Obanos se nalazi oko 2 km prije Puente la Reine a svratište u njoj tokom ljeta često je prebukirano i ne može se dobiti krevet, pa je to jedan od razloga za ostanak u ovom mjestu. Glavno svratište u Puente la Reina je na početku grada na lijevoj strani, a hodočasnička ruta prolazi pokraj njegovih ulaznih vrata. U gradu ima dosta mogućnosti da se koristi privatni smještaj, pa se i to otvara kao opcija za prespavati.

Puente la Reina nema trgova koji su karakteristični za druge gradove u Navarri. Sve bitno se nalazi u glavnoj ulici Calle Mayor. U njoj je na samom početku i crkva Iglesia del Crucifijo, izgrađena u dvanaestom stoljeću a izgradili su je Vitezovi Templari. Crkvi je nakon tri stoljeća dodana jedna lađa, pa ima oblik slova Y. Gotički križ na njoj su donijeli hodočasnici iz Njemačke. Drugi kraj Calle Major obilježavaju dvije kule. Na obje strane ulice su stare palače koje su ukrašene štitovima a imaju isturene strehe i jako lijepe balkone. Prolaskom kroz gradska vrata stiže se na poznati šest lučni most iz Romaničkog razdoblja. Po njemu je grad dobio ime, dok je sam most najpoznatiji na cijelom hodočasničkom putu. 

Hodočasnička dionica koja se opisuje ovdje, nastavlja do sela Lorca. Hodočasnička staza vodi kroz tipično poljoprivredni kraj s beskrajnim poljima koja se previjaju preko brežuljaka. U ovom dijelu hodočasnička ruta vodi gore-dolje gubeći ili dobivajući 50-tak metara na visini. Oko 3 km od Puente la Reine započinje treći malo veći uspon na ovoj dionici. Na njemu se savladava 150 m visinske razlike a završava u selu Maneru. Nakon njega prolazi još kroz nekoliko sela a u svakom ima gostionica pa se može popiti piće. Sama ruta vodi pored regionalne ceste N 111A. U Lorci smještaj se može potražiti u „Restaurante la Bodega del Camino“. Web adresa tog restorana je:  www.labodegadelcamino.com. Cijena spavanja je 20 Eur/osobi. Lorca je selo s 140 stanovnika, a pored spomenutog restorana postoje i dva svratišta u kojima se može prenoćiti.

Što treba vidjeti na ovoj dionici:          

  • Crkva San Miguel - Cizur Menoru
  • Hodočasnik - Kip između Obanosa i Puente la Reina
  • Crkva Santiago el Mayor
  • Most iz Romaničkog razdoblja na izlazu iz Puente la Reine je najpoznatiji most na Caminu

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu dionicu.

Statistika i pregled dionice

Vrijeme trajanja:

09 h 34 min

Visina polazišta:

458 m

Visina odredišta:

459 m

Minimalna visina:

338 m

Maksimalna visina:

766 m

Uk. vis. raz. uspona:

1074 m

Uk. vis. raz. silaska:

1072 m

Ukupna duljina:

38.5 km

Prosječni nagib:

8 %

Utrošak energije:

20227 kJ

Zahtjevnost dionice:

Teža

Markacija dionice:

Dobra

Visinski graf dionice
Graf puta dionice

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli dionicu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila